E-ticarette Eğitim Öğretim Dönemi Hareketliliği

E-ticarette Eğitim Öğretim Dönemi Hareketliliği

E-ticarette Eğitim Öğretim Dönemi Hareketliliği

E-ticaret dünyasında yıl boyu aynı oranda satış rakamlarına ulaşan yelpazeler olduğu gibi dönemlik olarak parlama yaşayan sektörlerde vardır. Elbette pandemi dönemiyle birlikte bazı ürün kategorileri tarihlerinde hiç görmedikleri kadar büyük satış rakamlarına ulaştılar. Kuaförlerin uzun süre kapalı durmasından dolayı saç boyası kategorisi büyük artış gösterirken yine kahvecilerin kapalı olmasından dolayı hazır kahve satışlarında patlama yaşandı. Bu kategorilerdeki yükselişler bir dönem daha devam edecek gibi gözüküyor. Zira pandemi döneminde edinilen bazı alışkanlıklar devam ettireceği gibi covid-19 salgını tamamen bitene kadar devam eden tedirginlik ortamından dolayı insanlar bazı konularda kendi çözümlerini bir süre daha üretmeye devam edecek gibi gözüküyorlar. Örneğin evde saç boyama aktivitesi umumi ortamlarda kuaför hizmeti almak istemeyen insanlar tarafından belirsizlik ortamı ortadan kalkana kadar devam edecektir.

Dönemsel olarak satış artışı yaşayan kategorilerden biri de kırtasiye kategorisidir. Özellikle okulların açılmasına yakın dönemlerde ciddi miktarda satışlarda artış gözlenir kırtasiye malzemelerinde. Geçtiğimiz korona virüs karantina günlerinde okulların kapanması, ertelenmesi ve eğitimin önemli bir boyutunun uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte kırtasiye alanında faaliyet gösteren işletmeler oldukça durgun ve zor günler geçirdiler. Bu durgunluk ne zamana kadar devam edecek ve hareketlilik ne zaman başlayacak gibi soruların cevapları yazımızın devamında.

Okullar Ne Zaman Açılıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı çalışma takvimini 81 ile gönderdiği genelge ile duyurdu. Genelgeye göre 2020 – 2021 eğitim öğretim yılı 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü başlayacak. Çalışma takvimine göre eğitim – öğretim yılı 18 Haziran 2021 günü son bulacak. Bu takvime göre en geç Ağustos ayının ortası ile birlikte kırtasiye alışverişlerinde hareketliliğin başlanması bekleniyor. Ancak yeni normal döneminde kırtasiye ve okul malzemeleri satışı konusunda faaliyet gösteren dikkat etmesi gereken bir husus vardır ki bu bahsi bir sonraki başlıkta detaylandıracağız.

Kırtasiyede E-ticaret Dönemi

Yeni normal dönemi okul alışverişi kavramını da oldukça farklılaştıracak. Bu kategoride e-ticaret hareketliliğinde büyük bir artış bekleniyor. Çoğu internet kullanıcısı yeni normal döneminde alışverişlerinin çoğunu e-ticaret ile yapma eğilimi taşıyor ve bu eğilim elbette kırtasiye alışverişlerini de kapsayacak. 

Yazı için teşekkür ederiz: //www.keyodigital.com/ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk