Drip Kettle Nasıl Kullanılır?

Drip Kettle Nasıl Kullanılır?

Drip Kettle Nasıl Kullanılır?


 Filtre kahve demleme yöntemlerinden biri olan dripper demleme yönteminde ekipman olarak kullanılan drip kettlelar suyun kahve ile buluşması noktasında oldukça önemli bir yere sahip.  Kahvenin yoğun aromasına ve tadına keyifle ulaşabilmek ve kahveyi kişisel bir deneyime çevirmeyi amaçlayan 3. nesil kahveciler için dripper kahve demleme yöntemi oldukça önemli bir yere sahip. Özellikle dripper yöntemini tercih etme nedenlerinin başında ise,  sabit basınç ile kahveye sıcak suyu, kahvenin bulunduğu hazneye eşit şekilde dağıtan dripper sisteminin, kahve çekirdeğinin tüm aromasını da eşit olarak dağıtarak kahveden tam olarak istenilen tadın alınmasını sağlaması geliyor. Tamamen manuel şekilde yapılan dripper demleme yöntemin en önemli kısmını ise drip kettleların kullanıldığı kısım oluşturuyor. Dripper demleme sırasında sıcak suyu dökerken suyun hızını, sıcaklığını ve  kahvenin su ile buluştuğu alanları kontrol edebilmek doğru aromayı alabilmek için oldukça önemli. Drip kettle ise yapısı itibari ile size tüm bu konularda kontrol sağlama imkanı sağlar. Dripper kettle ile suyunuzu kahvenize eklerken suyu kahvenin her yerine eşit gelecek şekilde içten dışa doğru spiral şeklinde eklemelisiniz. Suyu hızlı bir şekilde eklemek öğütülmüş kahve çekirdeklerinden alacağınız aromanın yoğunluğunu olumsuz yönde etkileyecektir.
 
Drip Kettle Özellikleri Nelerdir?
 
Sizde dripper demleme yöntemi ile kahve demlemeye karar verdiyseniz drip kettle alırken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Drip kettleınızın tutacağı, su yolunun açısı ve taban ağırlığından oluşan bu detaylar su akışında kontrol sağlamak için oldukça önemli.
  Hassas ve kontrollü bir su akışı sağlamak için daha çok uç kısmı s şeklinde kıvrımlı olan drip kettlelar tavsiye edilmektedir.Ayrıca kahve demlerken en önemli detaylardan biri olan su sıcaklığını doğru şekilde belirlemek için üzerinde ısı göstergesi  bulunan drip kettlelar modellerini de tercih edebilirsiniz.

 Escobarista ekibi olarak bu yazımızda drip kettle nasıl kullanılır ve drip kettle özellikleri nelerdir sorularına cevap vermeye çalıştık. Sizde kendi baristanız olmak, kahvenizin tadını doyasıya çıkarmak istiyorsanız sitemizde bulunan drip kettle modellerine göz atabilir, daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER