Dolgu Kırışıklık Tedavisi

Dolgu Kırışıklık Tedavisi
 

            Dolgu kırışıklık tedavisi, yaşlılık ve genetik özellikler sebebiyle cilt dokusu üzerinde görülen ve zamanla çoğalmaya meyilli kırışıklıkların tedavi edilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, tamamen kırışıklık bulunan bölgeye çeşitli dolgu malzemelerinin enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. Dolgu işleminden sonra kişinin özellikle yüz bölgesinde yer alan kırışıklık ve diğer yaşlılık izleri uygulamadan hemen sonra azalmaya başlar. İşlemin farklı seanslarda yapılmasından sonra ise kırışıklıklar tamamen yok edilebilir. Tedavinin başarılı sonuçlar vermesi, kişilerde yapılan yüz ve kırışıklık analizlerine bağlıdır.

 

Özellikle, tedavinin kaç seansta uygulanacağı ve seanslara düzenli devam edilmesi tedavinin başarı oranını da yükseltmektedir.

 

Dolgu işlemi ile kırışıklık ve diğer yaşlılık izlerini yok etmek kişiye farklı açılardan avantaj sağlamaktadır. Özellikle, ameliyatsız şekilde yüz bölgesini ve diğer kırışıklık bulunan alanları tedavi ettirmek isteyen kişiler dolgu ile müdahale tekniklerini tercih etmektedir. Bu tedavi yöntemi cilt yüzeyinde herhangi bir kalıcı iz bulundurmadığı için de hasta ve uzman doktorlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

 

Dolgu Tedavisine Neden İhtiyaç Duyulur?

 

           Dolgu kırışıklık tedavisi başta olmak üzere cilt yüzeyinde oluşan farklı deformasyonları gidermek ve kişiye estetik bir görünüm sağlamak için uygulanan tekniklere dayanmaktadır. Özellikle, kişinin yaşlanma durumuna bağlı olarak göz, alın ve çene kısmında görülen yaşlılık izleri dolgu tedavisi gerektiren durumlardan birisidir. Ameliyat yada diğer cerrahi yöntemlere gerek duyulmadan tüm kırışıklık ve yıpranma izleri dolgu malzemeleri sayesinde yok edilebilmektedir. Ayrıca, sadece kırışıklık ve yaşlılık izleri için değil, aynı zamanda dolgu malzemesinin içeriğinde bulunan bazı maddeler sayesinde cilt yüzeyi onarılır ve büyük ölçüde yenilenme sağlanır. Yaşlanmaya meyilli dokularda yaşlanma izlerinin ortaya çıkması da yine dolgu tedavisi sayesinde geciktirilir.

 

Dolgu tedavisi ayrıca kişiye estetik bir görünüm sağlamak amacı ile de yapılmaktadır. Özellikle, kişinin yüz hatlarında belirgin farklılıklar söz konusu ise bu farklılıkların ortadan kaldırılması için dolgu işlemleri uygulanır. Yanak ya da çene kısmına uygulanan dolgu tedavisi hem ileride oluşacak kırışıklık izlerinin önceden yok edilmesini sağlar hem de yüz hatlarının kontur şeklinde öne çıkmasına yardımcı olur. Ayrıca, kas hareketlerini ve mimiklerini fazlaca kullanan kişilerde ince kas çizgileri de oluşmaktadır. Hormonal bozukluk gibi etkenler neden ile zamanla özellikle yanak çevresinde sarkmalar görülmektedir. Tüm bu olumsuz durumlara karşı dolgu tedavisi yapılmakta, estetik görüntü için dolgu işlemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Dolgu Tedavisi Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

 

           Dolgu kırışıklık tedavisi, adından da anlaşılabileceği gibi kırışıklık, yaşlılık izleri ve sarkma gibi yaşa bağlı olarak ortaya çıkan problemleri gidermek amacı ile tercih edilmektedir. Fakat dolgu malzemesi ve dolgu tedavisi kişilerde istenilen başarılı sonuçları vermesi için doğru alanlara uygulama yapılmalıdır. Özellikle, kırışıklığın fazlaca olduğu ya da kırışıklığa meyilli olan dokular üzerine yapılan dolgu tedavisi kişilere ilerleyen zamanlarda da büyük avantaj sağlayacaktır. Bu açıdan dolgu tedavisi genel olarak kaz ayakları denilen ince ve kısa yaşlılık izlerinin giderilmesinde, sarkma gibi yüz hatlarını yok eden problemlerin çözümünde, fazla mimik kullanımına bağlı kas dokusunun bloke edilmesinde ve herhangi bir kaza durumlarından sonra cilt yüzeyinde oluşan çeşitli deformasyonların onarılmasında kullanılır. Temel olarak kırışıklık tedavisinde ise;

 

-Özellikle göz çevresinde ve göz kenarlarında görülen ince çizgiler üzerinde,

-Sarkan yanakların ve çene kısmının toparlanmasında,

-Dudaklarda zamanla fazla yağ kaybının oluşması durumunda dudak çevresinde görülen kırışıklık izlerinin yok edilmesinde,

-İncelmiş bir formda olan dudakların kalınlaştırılarak, yaşa bağlı ince kırışıklıkların ortaya çıkmasının engellemesinde tercih edilen başlıca yöntemlerden birisi de dolgu tedavileridir.

 
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER