Detaylı obstetrik ultrason

Detaylı obstetrik ultrason

Detaylı obstetrik ultrason

Gebeliğin ikinci trimesterinde (18 haftanın üzerinde) detaylı ultrason yapılır. Bebeğinizi ve plasentanın pozisyonunu inceler. Bebeğinizin karın organlarının ve kalbinin, kollarının, ellerinin, bacaklarının, ayaklarının, gözlerinin, burnunun, dudaklarının ve beyin anatomisinin tepeden tırnağa muayenesini içerir.

Bebeğinizin büyümesini ve gebe kaldıktan sonra kaç "hafta" olduğunu belirlemek için ölçümler yapacağız. Çoğu gebeliğin gebelik süresi 40 haftadır. Amniyotik sıvı miktarı ve plasentanın konumu da değerlendirilecektir.

Detaylı ultrason incelemesine nasıl hazırlanmalıyım ?

Tüm reçeteli ilaçları belirtildiği şekilde alın.

Lütfen randevunuzdan 90 dakika önce mesanenizi boşaltın ve sonraki 30 dakika içinde bir litre su için. Sınavdan bir saat önce su içmeyi bitirin ve mesanenizi boşaltmayın.

Lütfen dikkat: Karın rahatsızlığını önlemek için suyu yavaşça için.

İnceleme başladıktan sonra, radyoloji uzmanınız mesanenizi daha fazla veya tamamen boşaltıp boşaltamayacağınızı size bildirecektir. Dolu bir mesanenin rahatsız edici olabileceğini anlıyoruz.

Detaylı ultrason incelemesi nasıl yapılır ?

Midenize ılık, kokusuz, hipoalerjenik bir ultrason jeli uygulanacaktır.

Radyoloji uzmanı kalp atışını kaydedecek ve bebeğinizin boyunu tarihlerinizle bağdaştırmak için ölçecektir. Amniyotik sıvı miktarı da değerlendirilir.

Radyoloji uzmanınızın bebeğinizin başını, karnını ve bacak kemiğini doğru bir şekilde ölçmek için biraz baskı yapması gerekebilir.

Muayenenizin uzunluğu bebeğinizin ne kadar hareket ettiğine ve pozisyonuna bağlıdır.

Daha rahat bir pozisyona geçmeniz gerekiyorsa, lütfen doktorunuza bildirin.

Radyoloji uzmanınız gerekli tüm görüntüleri elde etmeye odaklanıyor olabilir, bu nedenle muayene sonunda size bebeğinizin görüntülerini gösterebilir.

Eşinizi, aile üyenizi veya arkadaşınızı, tercihinize göre muayene sırasında veya sonunda ultrason odasına getirebilirsiniz. Lütfen küçük çocukların muayene sırasında gözetim altında olduğundan emin olun ve onları ultrasonunuzun sonunda getirebilelim.

Açık MR faydaları

Açık Emar daha fazla hasta konforu sağlayabilir.

Açık MR lar, geleneksel MRG'ye giremeyen hastalar için uygun bir seçenektir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MR) zararlı radyasyona sahip değildir ve bu nedenle X-ışınları ve BT taramaları gibi diğer görüntüleme biçimlerinden daha güvenlidir. Vücudunuzun organlar, kan damarları, yağ dokusu, kas, lenf damarları gibi yumuşak dokuları ve tendonlar ve bağlar gibi lifli dokuların daha kaliteli görüntülerini sağlar. Ayrıca organlarınıza giden kan akışını değerlendirmede de yararlıdır. MR çekimi, yaralanmaları, kanseri ve anevrizmaları gösterebilecek anormallikleri tespit etmeye yardımcı olabilir.

Yine de birçok klostrofobik hasta için MRG'ye sahip olma düşüncesi korku hissi uyandırır. Ve ortalamadan biraz daha büyükseniz, makinenin silindirinin boyutları ve sığıp sığmayacağınız konusunda endişelenebilirsiniz. Ayrıca, eğer ağrılarınız varsa, düz bir şekilde uzanamayabilirsiniz. Neyse ki, açık MR gibi başka seçenekler de mevcut.

Satıcıya bağlı olarak, açık bir MR tarayıcı 2-3 taraftan açık olabilir. Bazı açık MR tarayıcılarında, yatak, mıknatısın bir kısmı yukarıda ve diğer kısmı aşağıda olacak şekilde düz bir platform üzerindedir. Konfigürasyon her zaman en az iki taraftan açık olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuz ve üzerinizdeki mıknatıs arasında da boşluk vardır.

Açık bir MRG'nin ana avantajı, artan bakım erişimidir. Geleneksel bir MRG'ye tahammül edemeyen veya sığamayan hastalar için açık bir MRG bir seçenektir. Açık MRG veya dik MRG'yi düşünebileceğiniz birkaç durum:

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2022, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER