Cinsel Yolla Buluşan Hastalıklar için Yapılan Testler

Cinsel Yolla Buluşan Hastalıklar için Yapılan Testler

Cinsel Yolla Buluşan Hastalıklar için Yapılan Testler

Cinsel Yolla Buluşan Hastalıklar için Yapılan Testler


Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tespitini sağlayabilmek adına cybh testi yapılarak teşhis edilebilir. Bulaşıcı hastalıklar vajinal sıvı, meni ve kan gibi organizmalarla bulaşabiliyor. Fakat tam olarak hastalıklar tam olarak cinsel ilişkiyle bulaştığını söylemek mümkün değildir.

 Aynı zamanda steril edilmemiş olan tıbbi gereçlerde, anneden bebeğe geçme veya kan transferi gerçekleşirken bulaşma ihtimali olabiliyor. Bakıldığı zaman taşıyıcı olmayan hastaların da cinsel ilişkiye girmesiyle birlikte hastalık tekrardan bulaşıcı hale gelir. Bu hastalıkların teşhis edilebilmesi için cybh testi yapılarak, konuya açıklık getirilebilir.

CYBH Testi Nedir?

Cinsel yolla bulaşan pek çok hastalığı saymak mümkündür. Bundan dolayı bu hastalıkların teşhisini sağlayabilmek ve tedavi yönteminin uygulanması için cybh testi yapılarak etkili sonuç alınabilir. Altı ayda bir testin yapılması önerilir. Bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak için cinsel ilişki sırasında kondom kullanılması tavsiye edilir.

CYBH Testi Nasıl Uygulanır?

Testin uygunluğu için hastanın genital bölgesinden numune alınır. Bu numune pamuk çubuğu yardımıyla akıntı örneği alınarak yapılır. Alınan numunenin testini sağlayabilmek adına laboratuvar ortamında incelmesi yapılır.

Hangi CYBH Testlerini Yapmalıyım?


Cinsel yolla bulaşan birden fazla hastalık vardır. Bu yüzden uzman hekime danışarak, rahatsızlığın dile getirilmesi gerekir. Ardından uzman hekimin isteği üzerine hastaya uygun olan testin yapımı gerçekleştirilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tespitini sağladıktan sonra tedavi uygulamasına geçilir.

En Çok Yapılan CYBH Testleri Nelerdir?
 

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tespitini sağlamak adına sıklıkla tercih edilen; kasık biti, cinsel sağlık testi, şankroid, chancre gibi yapılabilir. Fakat bu testin uzman hekim kontrolünde yapılması uygun görülür. Aksi durumlarda istenilen sonuç alınamayabilir.

Babalık Testi Nasıl Yapılmaktadır?


İşlem öncesinde kişilerin onayı alınır. Daha sonra çocuk ve babadan alınan swap veya kan numunesiyle birlikte inceleme yapılır. Böylelikle babalık testi ile çocuk ve babanın akrabalık bağı hakkında bilgi sahibi olunur. Bazen tırnak, saç, sperm gibi numunelerde alınabilir.

Babalık Testinin Güvenilirliği Nedir?

Baba ile çocuk arasında bulunan bağ bağının olup olmadığı hakkında analizler yapılır. Babalık testi geçmişten günümüze kadar kullanılan ve %100 kesin sonuç veren testtir. Sağlık kurumlarında, uzman hekimler tarafından yapılır. Genelde emniyet, adli tıp be jandarma gibi kurumlarda gerçekleştirilmiş olur.

Babalık Testi (DNA Testi) Nerede Yapılabilir?

Jandarma, adli tıp, emniyet gibi kurumlarda analizi yapılabilen bir testtir. Babalık testi prosedüre uygun olacak şekilde belirlenen yöntemle yapılır. Çocuk ile babanın DNA eşlemesi sonucunda aralarında bulunan akrabalık durumları hakkında kesin bilgiye ulaşılır.

Alerji Testi Nedir?

Vücudun bazı maddelere karşı göstermiş olduğu alerjik reaksiyonlara karşı durumunu belirleyebilmek adına alerji testi yapılır. Vücudun belli başlı maddelere gösterdiği reaksiyonlar çeşitlilik gösterir. Bu alerjik reaksiyonların sebebi; ev tozu, böcek sokması, ilaç, küf mantar gibi türleri vardır. Önlem alabilmek adına alerji testinin yapılması gerekir.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?


Cilt üzerine yaklaşık olarak 20-30 çeşit alerjen maddesi uygulanır. Deri çizilerek, bu alerjen maddelerin deri üzerinde oluşturacağı reaksiyonlar tespit edilir. Bu yüzden alerji testi için yaklaşık olarak 30 dakika beklenir. Deride meydana gelen kızarmalar sonucunda kişinin o alerjen maddeye karşı alerjisi olduğu tespit edilir.

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Birden fazla alerji çeşidi olduğundan dolayı kişilerde beklenmedik durumlar oluşturabiliyor. Bu alerji çeşitleri daha çok alerjik astım ve nezle, göz nezlesi, ürtiker şeklinde görülür. Belli başlı dönemlerde görülebiliyor ve kişiyi çok ciddi bir şekilde etkileyebiliyor.

Alerji Testi Aç Karnına Mı Yapılır?


Yapılacak olan alerji testi tok veya aç karnına yapılabilir. Genelde kan testleri yapılırken işlemin aç karnına yapılması önerilir. Fakat burada böyle bir durum söz konusu olmadığından dolayı aç veya tok karnına yapılabilir.

İlaç Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Birden fazla alerjen maddesi vardır. Bu maddelerin deri üzerindeki tepkisine bakılır. Kol üzerine çizilen çizgiler ve buraya koyulan maddelerin gösterdiği tepkilere bakılır. Yarım saatlik sürenin sonunda kızarma oluşması durumunda o maddeye karşı alerjen yaşandığı söylenebilir. Bu sadece alerji testi yapılması ile anlaşılabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER