Çin’de Yolsuzlukla Mücadele Kararlılıkla Sürüyor

Yolsuzlukla mücadele izleme örgütü, Çin'in bu yıl yolsuzlukla mücadele konusundaki çabalarını hızlandırarak eğitim, tıbbi bakım, çevrenin korunması ve kamuoyuyla ilgili diğer önemli alanlara odaklanacağını belirtti.

Çin’de Yolsuzlukla Mücadele Kararlılıkla SürüyorYolsuzlukla mücadele, Devlet Başkanı Xi Jinping'in yönetimindeki en önemli öncelik alanlarından biri konumunda bulunuyor. Geçtiğimiz ay Xi,  Çin Komünist Partisi'nin yolsuzluklara karşı “ezici bir zafer” kazanmasına rağmen, yolsuzluk konusunda daha yapılacak işlerin olduğunu söylemişti. Partinin Merkezi Disiplin İnceleme Komisyonu da, Pazar günü yaptığı açıklamada, bu yılki yolsuzlukla mücadele kampanyasının “halkın geçim kaynağı” ile ilgili alanlara odaklanacağını ve “yurttaşların daha büyük bir başarı, daha fazla mutluluk ve daha fazla güvenlik hissine sahip olmalarını” sağlayacaklarını söyledi.

Bu yılki çabalar, bürokrasinin alt kesimleri arasındaki yolsuzluk ve diğer kanun dışı davranışlara da odaklanacak ve finansal sektördeki rüşvet, gücün kötüye kullanılması, ihmal ve yanlış uygulama örnekleriyle mücadele edecek.

Çin ayrıca, yurtdışından kaçan şüphelileri takip etmek için uluslararası yolsuzlukla mücadele yönetimi ile daha fazla birlikte çalışacak. China Daily’de Pazartesi günü yer alan yazıya göre Çin, Ağustos ayından Aralık ayına kadar 441 “yolsuzluğa bulaşmış kaçağı” ülkeye geri getirdi. Gazetedeki makalede “Bu çabalar, resmi görevlilerin yasadışı bir eylemde bulunmaya cesaret edememelerine olanak sağlamayı amaçlamaktadır” denildi. Gazete ayrıca, Çin’in geçen sene 51’i üst düzeyde olmak üzere 621 bin civarında görevliği yolsuzluk konusunda cezalandırıldığını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER