Burun Estetik Ameliyatı Kriterler Nelerdir?

Burun Estetik Ameliyatı Kriterler Nelerdir?

Burun Estetik Ameliyatı Kriterler Nelerdir?

Burun üzerine yapılan her ameliyata burun estetiği ameliyatı demek doğru olmamaktadır. Özellikle burun sadece görüntüsel olarak değil aynı zamanda vücudun önemli fonksiyonlarını yerine getiren, nefes alıp vermeyi sağlayan, koku almayı sağlayan bir organdır. Bu nedenle estetik yapılır iken nefes alma ile ilgili b problemlere dikkat etmek gerekmektedir.

Burun güneşe en çok maruz kalan organımız olduğundan dolayı sıklıkla cilt kanserlerinin de görüldüğü bir yapıda bulunmaktadır. Bundan dolayı burunda kanser ameliyatları, fonksiyonel bozukluk problemleri beraberinde estetik ameliyatları da yapıldığı için bu ameliyatlar birbirileri ile karıştırılmamalıdır. Bu hususta en çok dikkat edilmesi gereken konu burun estetiği ameliyatı için gelen kişide nefes alma probleminin olup olmadığıdır. Eğer nefes alma problemi de var ise mutlaka muayene sonrası bu hastaya bildirilmektedir. Hasta ile bu konu görüşüldükten sonra burnun hem iç hem dış görüntüsü düzeltilebilmektedir. Tüm bunların dışında trafik kazası geçirmiş olan, darp sonrası burnunun şekli bozulmuş ya da doğuştan burun sırtının çökük olduğu burun estetiği ameliyatları da karşımıza çıkmaktadır. Bu ameliyatlar estetik ameliyattan çok onarmaya yönelik ameliyatlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Değindiğimiz bu konular değerlendirildiğinde estetik burun ameliyatı tamamı ile görüntünün düzeltilmesi ile ilgili olarak ortaya çıkmaktadır.

Burun estetiği ameliyatının yapılacağı yaş da hastalar için çok önemlidir.  Kişiye fonksiyonel bir rahatsızlık vermeyen burun için belirli yaş sınırları altında bu estetik ameliyatı kesinlikle önerilmemektedir. Bu estetik ameliyat için yaş sınırı bayanlarda 17 erkeklerde ise 18 yaş doldurulduktan gerçekleştirilmelidir. Bayanlarda ergenlik döneminin daha eken sonlandığı yüz ve vücut gelişimi daha erken tamamlandığı için erkeklere göre bir veya iki yaş daha erken bu operasyon yapılabilmektedir. Ergenlik döneminin sonlanması ile yüz ve vücut gelişimi tamamlanacağından yapılacak olan operasyon da daha etkili sonuçlar beklenmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER