Boşanma Davası Çeşitleri Nelerdir?

Boşanma Davası Çeşitleri Nelerdir?

Boşanma davaları bireylerin evliliklerini sonlandırmak için mahkemeye başvurdukları ve bu anlamda da çeşitli sonuçlar aldıkları davalar olarak ifade edilebilir. Boşanma en kısa ifadesi ile evlilik akdinin ve evlilik birliğinin sonlandırılmasıdır. Boşanma neticesinde bireyler maddi ve manevi ve hukuki sonuçların hepsini göğüslemek durumundadır. Boşanma davası çeşitleri genel anlamda anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olarak ikiye ayrılmaktadır. Anlaşmalı boşanma davalarında genellikle bireyler arasında bir anlaşma protokolü bulunmaktadır. Çekişmeli boşanma davalarında ise bireyler genel anlamda velayet nafaka ve mal paylaşımı konusunda herhangi bir şekilde mutabakata varamadıkları zaman ortaya çıkmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davaları daha az yıpratıcıdır

Bireylerin çeşitli konular üzerinde mutabakata vardıkları ve anlaştıkları bu anlamda birbirleri ile iletişim halinde oldukları bir boşanma sürecini oluşturan anlaşmalı boşanma davaları daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Bu yüzden eşler ve onlara hukuki destekte bulunan boşanma avukatları anlaşma ihtimali var ise bu anlamda eşlerin anlaşmalı boşanma davası açmalarını amaçlarlar. Anlaşmalı boşanma davalarında hakim de karşı tarafın anlaştığını ve bu anlamda boşanma noktasında mutabık kaldığını fark ettiği anda karar verme süreci de hızlanmaktadır.

Fakat yine de hukuk sistemimizde bireyler anlaşmalı olarak boşanmaya karar verseler dahi hakim öncelikle aile birliğinin yeniden tesis edilmesi konusunda bir hedef belirlemektedir. Özellikle içinde bulunduğumuz modern çağda boşanma süreçlerinin hızlı bir şekilde artış göstermesi ve boşanmaya bakışın olumlu yönde değişmesi ile boşanma işlemleri de artmıştır. Bu nedenle hakimler ve hukuk sistemimiz özellikle de dış etkiler altında verilebilecek boşanma kararlarına mani olmak maksadıyla evliliğin sürdürülmesi konusunda bir hedef belirlerler.

Anlaşmalı boşanma davalarının şartları nelerdir?

Eşlerin boşanma ile ilgili konularda mutabık kalmaları neticesinde anlaşmalı boşanma davası açılır. Anlaşmalı boşanma davaları diğer davalara göre daha hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır ve genel anlamda bireyler bu yolu tercih ederler. Anlaşmalı boşanma davaları her ne kadar diye havalara göre daha hızlı bir şekilde sonuçlanıyor olsa da bireylerin hak ve hürriyetlerinin korunması daha sonra herhangi bir hatanın ilerletilmesi çeşitli sıkıntılara yol açılmaması için profesyonel bir boşanma avukatından yardım almaları gerekmektedir. Ankara boşanma avukatı alanında faaliyet yürüten Avukat Esra Nur Aydemir Gür, profesyonel bir şekilde boşanma sürecinin gerçekleştirilmesi için çaba sarf etmektedir.

Esra Nur Aydemir Gür, bu anlamda hem psikolojik olarak hem de maddi olarak bireylerin yıpranmaması için atılması gereken tüm adamları uzman bir şekilde atmaktadır.Öte yandan çekişmeli boşanma davası olarak ilerleyen davalarda bireyleri arabuluculuk yapmak ve bu anlamda davaların anlaşmalı boşanma davalarında çevrilmesi için tarafları ikna etmek konusunda da var gücüyle çaba sarf etmektedir. Buna göre Esra Nur Aydemir Gür, Ankara'da boşanma sürecinde en çok tercih edilen avukat olmuştur.

Kaynak: https://esranuraydemir.com/ankara-bosanma-avukati/

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER