Boris Volfman: "Meyve suyu ihracatı 22 milyon dolar arttı"

Boris Volfman: "Meyve suyu ihracatı 22 milyon dolar arttı"

Boris Volfman: "Meyve suyu ihracatı 22 milyon dolar arttı"

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre, 2021'in ilk 6 ayında meyve suyu ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %13 artarak 183 milyon dolara ulaştı. Toplamda 22 milyon dolarlık artışta meyve suyu alanında yapılan endüstriyel yatırımların büyük payı olduğunu söyleyen Boris Volfman, "Özel sektörün yaptığı yatırımlar Türkiye'de üretilen meyvenin her aşamasında kar edilmesine olanak tanıyor. Lezzetli Türk meyve suları da dünyanın birçok noktasında sofralara misafir olmaya devam ediyor." dedi.

Türkiye'den en çok meyve suyunu ABD'ye satıyor

Meyve suyu ihracatını ülkelere göre değerlendiren Boris Volfman, "Türkiye halihazırda en çok meyve suyu ihracatını 53 milyon dolar ile ABD'ye yapıyor. İkinci sırada 22 milyon dolar ile Hollanda gelirken, üçüncü 8 milyon dolar ile İtalya, dördüncü 7,5 milyon dolarla Almanya ve beşinci 7 milyon dolarla Belçika oldu. Özellikle Avrupa ülkelerinin Türk meyve sularına olan ilgili takdir gerektiriyor. Üstün kalite ve aromadaki meyve sularımızı markalaştırarak dünyanın pek çok noktasına gönderebiliriz." ifadelerini kullandı.

Meyve suyu ihracatında Güney Kore ve Japonya detayı

İhracat rakamlarında dikkat çekici bir diğer hususun ise Asya ülkelerine yapılan ihracat olduğunu belirten Boris Volfman, "İhracat sıralamasında Güney Kore 5,9 milyon dolar ve Japonya da 5,5 milyon dolar ile ilk 10'da yer alıyor. Mesafelere ve damak tatlarındaki farklılığa rağmen bu ülkelere yapılan ihracatın Türk meyvelerinin ne denli sevildiğine bir kanıt olduğunu düşünüyorum. Kayısı, vişne, şeftali, portakal ve daha birçok meyveden ürettiğimiz bu sular farklı coğrafyalarda, farklı yiyeceklerin yanında tüketilmeye devam ediyor." şeklinde konuştu.

Boris Volfman kimdir?

Boris Volfman gıda üretimi ve uluslararası gıda ticareti alanında yazılar kaleme alıyor. Yazılarında çiftçiler için yeni teknikler, ürünler bazında pazar araştırmaları ve gıda ihracatındaki gelişmelerle ilgili sektörel bilgilendirmeler yapıyor. Kendisi de bir gıda ihracatçısı olan Boris Volfman, özellikle Rusya, Ukrayna ve İsraile meyve–sebze ihracatı yapıyor. Şirketi halihazırda demir, soğutma, tek kullanımlık yemek takımı, sofra takımı, maden suyu, kömür, manganez ve yağ ihracatı da yapıyor. Daha fazla bilgi almak için www.borisvolfman.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
1
1 - 2 yıl Önce

1

1
1 - 2 yıl Önce

1

1
1 - 2 yıl Önce

1

1
1 - 2 yıl Önce

1

1
1 - 2 yıl Önce

1

1
1 - 2 yıl Önce

1

SIRADAKİ HABER