Boris Volfman: "2021'de domates ihracatı %40 arttı"

Boris Volfman: "2021'de domates ihracatı %40 arttı"

Boris Volfman: "2021'de domates ihracatı %40 arttı"

Türkiye'nin gıda ihracatında en önemli kalemlerden biri olan domates, 2021 yılında ihracat rekoru kırmaya hazırlanıyor. Çevre ülkelerden ciddi talepler alan üreticiler de domates ihracatını artırmak için kılları sıvıyor. 2021'in ilk 7 ayında 219 milyon dolarlık domates ihracatı yapıldığını belirten Boris Volfman, "2020'nin aynı döneminde sadece 156 milyon dolar değerinde domates ihracatı yapılmıştı. Bir yılda rakamın %40 arttığını görüyoruz. Bu Türk üretilerin emeklerinin karşılık bulduğunu ve ürünlerin de yurt dışında beğenildiğini gösteriyor." dedi.

Domates ihracatında ilk sırada Rusya var

Son iki buçuk yılda Rusya'ya 192 milyon dolar değerinde domates ihraç edildiğini söyleyen Boris Volfman, "Rusya domates ihracatında Türkiye için çok önemli bir ülke. Uzun yıllardır Türkiye'den en çok domatesi alan ülke konumunda. 2021 yılının ilk 7 ayında da 46 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Yıl sonuna kadar bu rakamın 80 milyon dolarlara dayanmasını bekliyoruz. Böylece pandemi öncesindeki ihracat rakamlarına geri dönmüş olacağız." şeklinde konuştu.

Romanya büyük potansiyele sahip

Rusya'nın ardından domates ihracatında ikinci sırada Romanya'nın geldiğini belirten Boris Volfman, "Romanya'ya yaptığımız domates ihracatı son 5 yılda büyük gelişim gösterdi. Her yıl %20 büyüyen bu hacim pandemiye rağmen de büyümesini sürdürdü. 2021 yılının ilk 7 ayında 43 milyon dolarlık domates ihracatı gerçekleştirdik. Birinci Rusya ile hemen hemen aynı seviyede bir ihracat söz konusu. Tabi ki Rusya'nın nüfusu ve potansiyeli Türk üreticile için her zaman çok daha önemli ancak Romanya'dan da önümüzdeki yıllarda çokça bahsedeceğimizden eminim" ifadelerini kullandı.

Doğu Avrupa ülkeleri Türk domatesini sevdi

Türkiye'nin domates ihracatında diğer büyük potansiyele sahip ülkeleri de sıralayan Boris Volfman, "Rusya ve Romanya'yı 30 milyon euroluk ihracat ile Ukrayna takip ediyor. Dördüncü 24 milyon dolar ile Bulgaristan ve beşinci de yine Doğu Avrupa ülkelerinden 11 milyon dolar ile Polonya. 2021'in henüz ilk 7 ayında ortaya çıkan bu tablo Türk domatesinin Doğu Avrupa ülkelerinde karşılık bulduğunu gösteriyor. Diğer Doğu Avrupa ülkelerinde de ihracat hacminin artması için tanıtım faaliyetlerinin yapılması büyük önem taşıyor." dedi.

Boris Volfman kimdir?

Boris Volfman gıda üretimi ve uluslararası gıda ticareti alanında yazılar kaleme alıyor. Yazılarında çiftçiler için yeni teknikler, ürünler için pazar araştırmaları ve gıda ihracatındaki gelişmelerle ilgili sektörel bilgilendirmeler yapıyor. Kendisi de bir gıda ihracatçısı olan Boris Volfman, özellikle Rusya, Ukrayna ve İsraile meyve – sebze ihracatı yapıyor. Ayrıca şirketi halihazırda demir, soğutma, tek kullanımlık yemek takımı, sofra takımı, maden suyu, kömür, manganez ve yağ ihracatı da yapıyor. Daha fazla bilgi için: borisvolfman.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER