Boğaziçi Üniversitesi ekibine Stanford

Boğaziçi Üniversitesi ekibine Stanford
Özellikle kanserin erken teşhisi, kısırlık ve tüp bebek alanlarında geliştirdiği yeni teknolojilerle bilim dünyasında tanınan Prof. Dr. Demirci, Boğaziçi Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak geliyor. Yılda altı kez belirli periyotlarla Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü ve Fizik Bölümü’ne gelecek olan Demirci, hem ders verip, hem de araştırma ekiplerinin içine girecek. Araştırmalarda Boğaziçi Üniversitesi imzasını kullanacak.

Daha önce Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinde kısırlık çalışmasıyla projeler yapan, Stanford Üniversitesi öğretim üyesi Demirci, bir yıl okuduğu Boğaziçi Üniversitesi’ne bundan sonra daha fazla zaman ayıracak. Türkiye’de daha fazla yerleşik olup, yaptığı buluşları Türkiye’nin de yararına kullanacak olan bilim insanı, ülkemizde bilim dünyasına doğrudan erişip, üniversite içinde araştırma çalışma ortamını en iyi şekilde değerlendirip, geliştirmek istiyor.

HARVARD VE MIT’DE DE ÇALIŞTI
Mühendislik eğitimini nano ve mikro teknolojilere yönlendiren ve özellikle global sağlık sorunlarının erken teşhisi üzerine çalışan Prof. Dr. Demirci, Harvard Tıp Fakültesi Bigham Kadın Hastanesi ve Harvard-MIT Sağlık Betsmove Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü’nün ardından Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışmalarını sürdürdü. Halen Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Canary Kanser Erken Teşhis Merkezi’nde kendi araştırma ekibini yöneten dünyaca ünlü araştırmacı, mikro ve nano ölçekte teknolojiler üzerinde yürütülen çalışmalarla bulaşıcı hastalıklar, doğurganlık, kanser teşhisi, kriyobiyoloji (canlı dondurma bilimi) ve biyofabrikasyon (hücreyi çoğaltarak doku, organ gibi biyolojik ürünler üretilmesi için kullanılan teknik) başta olmak üzere güncel sağlık problemlerine yönelik yenilikçi çözüm önerileri geliştiriyor.

20’DEN FAZLA PATENTİ VAR
Buluşlarıyla 20’nin üzerinde patent sahibi olan Demirci, aynı zamanda tüp bebek tedavisinde sağlıklı spermleri elemeye yönelik mikroçip yöntemini geliştiren isim. Vücut sıvılarından kanserli hücreleri çok kısa zamanda belirleyen çip teknolojisi de, Prof. Dr. Demirci’nin dünyada ses getiren buluşlarından biri olarak öne çıkıyor. Kanserden epilepsiye, tüp bebekten bulaşıcı hastalıklara kadar geniş yelpazede yenilikçi çözümler üreten Demirci’nin kendi ülkesindeki öğrencilere de destek vermesi üniversitede büyük sevinçle karşılandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER