BİTCOİN HAKKINDA KİM NE DİYOR?

BİTCOİN HAKKINDA KİM NE DİYOR?

BİTCOİN HAKKINDA KİM NE DİYOR?

Bitcoin konusunda 2013 senesinde Türkiye’de ve dünyada çok şey yazıldı. Sonra kendini bir süre unuttursa da, fiyatındaki hızlı yükselişle 2017 senesinde tekrar gündem oldu. Bitcoin bilirleri ve para teorisi çalışanlar için pek güven vermeyen bir kripto para birimi. ‘Hacimleri’ çok yüksek, yani değerindeki iniş-çıkışlar hem ani hem de çok fazla. Yakın gelecekte değerinde daha da yükselme bekleniyor. Fransa’ya ait M.B. Başkanlığından yapılan açıklamada, Bitcoin’i “Kripto para bile değil, yalnızca spekülatif bir varlık” olarak tanımlıyor.

Ünlü Nobel ödüllü iktisatçı Joseph Stiglitz yapmış olduğu açıklamada dijital para birimlerinin tehlikelerine değinirken, Bitcoin’in bir balon olduğunu iddia ediyor. Bitcoin balonunun patlaması durumunda tüketicilerin büyük kayıplar yaşayacağını belirterek Bitcoin yatırımcılarını uyarıyor. Nobel ödüllü ünlü iktisatçı Joseph Stiglitz, Bitcoin devletin para basma fonksiyonuna bir tehlike teşkil ettiği için böyle bir açıklama yapma gereği duymuş izlenimi veriyor.

Bitcoin’e yaklaşım konusunda iktisatçılar çekinceli ve şüpheli. Mâli kısım biraz tereddüt etse de, muhtemel fırsatları kaçırma ve gelişmelere kayıtsız kalmanın doğuracağı geri kalma ihtimalinden korkuyor ve Bitcoin’in "pozitif bir endişe" ile izlenmesi gerektiğini savunuyor.

Bilişim piyasasına gelecek olursak, Bitcoin sanki normal paralardan bir paraymış ve hiçbir dezavantajı yokmuş, zaten 21. Yüzyılın para birimi bu tarz bir para olacakmış gibi Bitcoin’i sahiplenenler çoğu zaman bu sektörden.

Bitcoin konusundaki arzın artmasında büyük borsa işletmecilerinin Bitcoin’de opsiyonlar sunması ve Bitcoin işlemleri yapmaya başlaması önemli bir etken. Bu şekilde yatırımcılar, zamanla Bitcoin’in işlem göreceği borsa sayısı ve kâr fırsatları artacak sinyali alıyor. 2017 yılına bin dolar seviyelerinde giren Bitcoin fiyatı bugün 12 000 doları da aştı. Bitcoin dijital parada meydana gelen büyük gelecek beş senede 55 bin dolara kadar tırmanacağını dile getiren Wall Street stratejisti Tom Lee’ye göre, yatırımcılar Bitcoin’i altın yerine geçecek bir yatırım aracı olarak görmeye başlıyorlar. Fiyatının stabil olması da Bitcoin’in değer kaybetmesine engel olacak bir faktör.

Kaynak : https://sondakikafinans.com/coin/?c=bitcoin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER