Bitcoin Fiyatı Ne Kadar Oldu? Güncel Bitcoin Fiyatı

Bitcoin Fiyatı Ne Kadar Oldu? Güncel Bitcoin Fiyatı

Bu yazımızda sizlere herkesin uzun zamandır dilinden düşmeyen kripto para piyasalarının en çok konuşulan kavramından bahsedeceğiz: Yani Bitcoin’den. Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl doğdu, nasıl bu kadar gündemimizin ortasına oturmayı başardı. Bitcoin ve altcoinlerin kısa tarihine şöyle bir kuş bakışıyla bakacağız. Ve sürpriz olarak size en güncel ve en doğru bitcoin haberleri  nereden okunur, güncel bitcoin fiyatı nereden ve nasıl takip edilir bununla ilgili bir internet sitesinden bahsedeceğiz. Hem kripto para piyasalarına hakim hem de bu işe yeni yeni girmek isteyenler için bir rehber hizmeti gören site kullanıcıların dikkatini çekmektedir.

BİTCOİN’İN KISA TARİHİ

Amerika Birleşik Devletleri merkezli kripto para borsası Coinbase, ABD borsası olan Nasdaq'da işlem görmek üzere 2021 Nisan’da halka arz edildi. Bu işlemler devam ederken şirketin Satoshi Nakamoto'ya dosyalamaların bir kopyasını göndermesi Bitcoin'in yaratıcısının adının yeniden gündeme gelmesine ve medyada çıkan tartışmaların giderek büyümesine sebep oldu. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri merkezli kripto para şirketi Coinbase, Nakamoto'nun gerçek kimliğinin ortaya çıkması halinde Bitcoin'in piyasas değerinin kötü etkileneceğinden korkuyordu.

Giderek büyük değer kazanan Bitcoin, 2009'da piyasaya çıkmasından bu yana kritik yükselişler ve düşüşler yaşamış ancak yaşanan bu dalgalanmalara ve kamuoyunun gözü önünde olan tartışmalara rağmen uzun vadede değerinden bir zarar görmemiş hatta ve hatta yükselerek dünyanın en iyi kripto para birimi olarak kabul edilmeye devam etmiştir. Peki Bitcoin’in ismini yediden yetmişe bu kadar çok duymamıza rağmen bu kripto parayı yaratıp dünyayı adeta sallayan adamın ismi ve kimliği neden çok bilinmiyor. Bitcoin’in yaratıcısı etrafında dönen sır çemberinin ardından ne var? Ve en önemlisi kim bu Satoshi Nakamoto?

Devam edelim…

Bitcoin görünür olmaya aslında 2008 yılında başladı. İlk defa Bitcoin'in varlığına dair işaretler internette dolaşıma girmeye başlamıştı.  2008'in Ağustos ayında “bitcoin.org” alan adı sessiz bir şekilde satın alındı ve bundan tam iki ay sonra, 'Bitcoin: Kişiden Kişiye (Peer-to-peer, P2P) Elektronik Nakit Sistemi' başlıklı bir yazı, bir şifreli e-posta listesinde paylaşılmaya başlandı. Kendini gizlemeyi seven Satoshi Nakamoto ise ilk kez bu makale sayesinde internette görünür olmuş ve bu makale sayesinde "Satoshi Nakamoto" adı, Bitcoin kripto parasıyla adeta özleşmiştir.

BİTCOİN HAYATA GEÇTİ

Bitcoin tam olarak 3 Ocak 2009'da 30.000 satır kod ile hayata geçti. Nakamoto, yazılımın piyasaya sürüldüğünü duyurduğu anda Hal Finney adındaki bir oyun geliştiricisi, ilk jetonların yani “coin”lerin madenciliğini yapmayı yani jetonları çıkarmayı Nakamoto’ya teklif olarak sunmuştur.

Finney’in adı daha sonra “Bitcoin'in mucidi” olarak özellikle internet medyasında anılmaya başlandıysa da Finney bu iddiaları kesinlikle kabul etmemiş ve 2014 yılında ALS hastalığından yaşamı son bulana kadar Bitcoin kripro para biriminin “ikinci adamı” olarak yaşamına devam etmiştir.

2009’daki ilk baş göstermesinin ardından Bitcoin kripto parası yavaş yavaş geçerli bir para birimi olma yolunda ilerlemeye başladı.

Bitcoin için asıl adım ise bazı tüccarların yerleşik para birimleri alternatifi olarak Bitcoin'i kullanmasıyla başladı diyebiliriz. Bunun ilk somut ve adeta sembolleşen örneği pizzadır. O dönem sadece pizza siparişinde kullanılan Bitcoin’in bugünkü değeri yaklaşık 60 milyon dolardır.

Daha sonra devreye büyük para babaları da girerek Bitcoin’e yatırım yapmaya başladı. Son dönemde ise Elon Musk’ın şirketi Tesla’nın Bitcoin satın alınacağını duyurmasıyla Bitcoin fiyatları tavan yapmıştı.

Bu gelişmeler sonucunda Bitcoin’in potansiyelini gören farklı şirketler de bu kripto paraya yatırım yapmaya başlar. Özellikle son dönemden dikkat çekici bir hamle Elon Musk veya Tesla’nın açıklamalarıdır. Hâlâ hatırlanacağı üzere 2021 Şubat ayında Tesla, 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını ve müşterilerin elektrikli arabalar için dijital para birimiyle ödeme yapmasına izin verileceğini duyurmuştur. Tabii bu duyuru daha sonraları yapılacak ikinci bir “Bitcoin satışı” duyurusuna kadar para biriminin fiyatında büyük bir artışa yol açmıştır.

Sizde bu ve buna benzer kripto para hikâyeleri okumak, bitcoin haberlerini takip etmek ve en güncel bitcoin fiyatı nedir sorusuna cevap bulmak için www.kriptofoni.com internet sitesini takip edebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER