Biden uyardı

Biden uyardı

ABD Başkanı Joe Biden, Amerika merkezli teknoloji şirketlerini Rusya siber saldırıları ile karşı karşıya kalabileceğine dair uyardı. Biden, Rusya’nın Amerikan şirketlerini siber saldırılarla tehdit edeceğine dair “gelişmiş” istihbarat aldığını söyledi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş şiddetlenirken, ABD’den siber saldırılara karşı yeni uyarılar geliyor. Beyaz Saray yönetimi, Amerikan şirketlerine gönderdiği notta, “potansiyel siber saldırılara karşı korunmak için acilen harekete geçmeleri” gerektiğini söyledi. Biden yönetimiyle Putin bir kez daha karşı karşıya gelecek gibi gözüküyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Amerikan merkezli şirketlerin CEO’larından oluşan Business Roundtable grubuyla başta Ukrayna savaşı olmak üzere siber tehdit konularını tartışacağı ifade edildi. Ancak Biden, toplantı öncesinde bazı kritik açıklamalarda bulundu.

Biden, Putin yönetimini hedef aldığı yeni bilgilendirmesinde, yerel siber güvenliği iyileştirme ve ulusal direnci destekleme çalışmalarına dikkat çekti. Biden’ın, Rusya-ABD siber saldırı tehdidiyle ilgili açıklaması şu şekilde:

“Bu, yerel siber güvenliği iyileştirme ve ulusal direncimizi destekleme çalışmalarımızı hızlandırmak için kritik bir an. Rusya’nın ABD’ye karşı kötü niyetli siber faaliyetlerde bulunma potansiyeli konusunda daha önce uyarmıştım. Bugün yönetimim, Rus hükümetinin potansiyel siber saldırılar için seçenekleri araştırdığı gelişen istihbarata dayalı bu uyarıları yineliyor.”

Başkan Biden’a ek olarak Beyaz Saray’ın Siber ve Gelişen Teknoloji Güvenlik Danışman Yardımcısı Anne Neuberger, Rus hükümetinin ABD altyapısına yönelik siber saldırılar için potansiyel seçenekleri araştırdığını iddia etti.

“Başkan, ABD’nin Rusya ile karşı karşıya gelme arayışında olmadığını söyledi, ancak Rusya, altyapıya karşı yıkıcı siber saldırılar düzenlerse yanıt vermeye hazır olacağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER