Beşiktaş Ne Zaman Kuruldu?

Beşiktaş Ne Zaman Kuruldu?

Beşiktaş Ne Zaman Kuruldu?

1902 sonbaharında, o sırada Medine'nin koruyucusu olan Osman Paşa konağının bahçesinde toplanan 22 kişilik genç bir grup haftanın bazı günlerinde toplandı ve jimnastik hareketleri yaptı. Ağırlıksız çubuklar, paralel aletler, güreş, ağırlık, oynamak için araçlar ile jimnastik yaptı.

Siyasi hareketler sebebiyle bu toplantılar ve antrenmanlar hakkında adamlarının polis karakoluna baskın düzenlediği yaklaşık bir hafta boyunca gündemde kaldı. Bu genç sporcuların bazıları sarayın yanındaydı ve o zamanlar futbol oynamak ile ilgili görüşler hep kötüydü. Bunun için yaptıkları hareketlerin futbol ile ilgili olmadığını, sadece vücut hareketleri yaptıklarını söylediler.

Sarayın çevresinde bile şehzadeler bu sporcuları destekledi ve sık sık antrenmanları gözlemlemeye başladı. Ünlü boksör ve güreşçi Kenan Bey, güreş ve boks yapmak için spor salonuna gelmeye başlamıştı. Bu kulüp için yine Fenerbahçe resimleri izlerinde görüldüğü gibi zorluklarla savaştığı söylenebilir.

Resmi Açılış Ne Zaman Oldu?

Mart 1903'te Bereket jimnastik kulübü özel izinle kuruldu. 1908’deki Anayasa monarşisinin ilanı ile spor hareketleri daha fazla özgürlük kazandı. 13 Nisan 1909'daki (31 Mart 1325) politik olayların ardından Edirne'de bulunan Fuat Balkan ve Mazhar, Hareket Ordusu ile İstanbul'a geldi. Siyasi olayların sona ermesinden sonra, iyi bir eskrim hocası olan Fuat Balkan, güreş ve halter ile uğraştı.

Fuat Balkan, kulüp merkezine yapıldı ve Bereket Jimnastik Kulübü adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirildi. Böylece, jimnastik, güreş, boks, eskrim ve atletizm sporlarının ön planda olduğu güçlü bir spor kulübü vardı.

İlk Spor Kulübü Mü?

Bu arada, Beşiktaş Jimnastik Kulübü, 26 Ocak 1911'de Muhittin Bey'in desteğiyle kaydolan ilk Türk spor kulübü idi. Bölgedeki gençlerin bu spor kulübüne ilgisi artmış ve spora katılan üyelerin sayısı bir anda 150'ye yükselmişti. Bir süre sonra, binanın küçük olması sebebiyle, Akaretler'deki bina değiştirildi. Bu binanın arkasındaki bahçe de bir spor alanına dönüştürülmüştü. Galatasaray resimleri de bu kulüp peşinden kurulmuştur.

Beşiktaş'ı Kim Kurdu?

Mart 1903'te kurulan Beşiktaş, Türkiye'nin en eski spor kulübüdür. Bu kulüp Osmanlı döneminde 22 genç tarafından bir Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü olarak kuruldu ve futbolun hoş karşılanmadığı için jimnastik kulübü adını kullandılar.

Beşiktaş Aslında 1909'da Mı Kuruldu?

Beşiktaş’ın 1903’ten bu yana “Üç Rakip” kulüp arasında ilk kulüp olduğu bilinmektedir. 1903 yılında kurulan ekip Beşiktaş değil, Bereket olarak bilinmekteydi. Beşiktaş ismi ise 1909 yılında değiştirilip kulüp can bulmuştu. İşte Beşiktaş resimleri ardında böyle gerçekler de barındırıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER