Bayraktar TB2 fiyatı belli oldu

Bayraktar TB2 fiyatı belli oldu

Türkiye tarafından üretilen insansız hava araçlarına olan ilgi giderek artıyor. Libya, Azerbaycan ve Ukrayna savaşında ve de Suriye ve Irak operasyonlarında kendini kanıtlayan Bayraktar TB2 fiyatı ise merak konusuydu.

Bayraktar TB2 SİHA’nın fiyatı konusunda aslında bazı tahminler vardı. Fakat net miktar bilinmiyordu. Litvanya Savunma Bakanı yaptığı paylaşımda vatandaşlarından Ukrayna’ya göndermek için TB2 alacaklarını ve bu yüzden bağış topladıklarını söyledi. Bununla birlikte hesap numaralarını paylaştı.

Fakat alınacak TB2 modelinin silahlı ve uydu kontrolü olmayan versiyon olacağı tahmin ediliyor. Yani SİHA’nın baz modeli için fiyatlandırma 6 milyon Euro şeklinde olacak. Tabii buna uydu kontrolü ve yer kontrol birimleri gibi unsurlar eklendiğinde yükseleceğini söyleyelim.

Tabii Ukrayna, Türkiye ile yaptığı ilk anlaşma sırasında yer kontrol unsurlarını satın almıştı. Dolayısıyla tekrar bu birimlerin alınmasına gerek yok. Zira aynı anda kontrol edebileceği TB2 sayısı kısıtlı olsa da hepsini aynı komuta merkezinden yönetebilir.

TB2 SİHA özellikleri
Haberleşme menzili: <300 km – Uydu kontrolü ile sınırsız
Seyir – maksimum hız: 70 knot – 120 knot
Faydalı yük kapasitesi: 150 kg
Faydalı yük – ISR: Değiştirilebilir EO/IR/LD ya da çok amaçlı AESA Radar
Faydalı yük – mühimmatlar: 4 Adet lazer güdümlü akıllı mühimmat
Yakıt kapasitesi / tipi: 300 Litre / benzin
Kalkış ve iniş: Pist (Otomatik)
Maksimum kalkış ağırlığı: 700 kg
Havada kalış: 27 Saat
Kanat açıklığı: 12 metre
Yükseklik: 2.2 metre
Uzunluk: 6.5 metre
İtki tipi: 105 Hp içten yanmalı enjeksiyonlu motor
Operasyonel – maksimum irtifa: 18 bin feet – 25 bin feet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER