Bakan açıkladı

Bakan açıkladı

Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki yatırımları her geçen gün daha da göz kamaştıran boyuta geliyor. Ülkemizin yerli ve milli uçak gemisi olarak görev alacağı belirtilen TCG-ANADOLU için geri sayım başladı.

Türkiye’nin Karadeniz, Akdeniz ve Ege sularındaki harekat yeteneklerine katkı sunması amacıyla tasarlanan TCG-ANADOLU, geçtiğimiz gün deniz testlerine start verdi. TCG Kemalreis’e ait olan “Türk Donanması’nın Amiral Gemisi” unvanını alacak olan ANADOLU gemisi, İspanyol Juan Carlos sınıfında boy gösterecek.

Uçak gemisiyle ilgili açıklamada bulunan Bakan Varank, “Taşıyacağı yeni nesil SİHA’larla ordumuzun stratejik caydırıcılık kabiliyetine muazzam katkı sağlayacak, Türk Donanması’nın en büyük gemisi TCG-ANADOLU envantere girmeye hazırlanıyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ise TCG-ANADOLU’nun 2022 yılının sonuna doğru teslim edilmesinin planlandığını söyledi. Ayrıca ATAK-2 projesinin deniz platformlarına yönelik sürümü gelene kadar 10 adet AH-1W taarruz helikopterlerinin gemide bulundurulması planlanıyor.

Gemi boyu ve genişliği: 232×32 metre
Azami yükseklik: 58 metre
Maksimum sürat: 21 knots
Hareket siası: 9.000 mil
Ağır yük garajı: 1.410 m²
Hafif yük garajı: 1.880 m²
Gemi havuzu: 1.165 m²
Hangar: 900 m²
Uçuş güvertesi: 5.440 m²
6 adet savaş uçağı kapasitesi
4 adet T-129 Atak kapasitesi
8 adet nakliye, 2 adet Seahawk helikopter kapasitesi
10 adet TB-3 veya diğer sürümlerde İHA kapasitesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER