Azerbaycan Denkliği Olan Üniversiteler

Azerbaycan Denkliği Olan Üniversiteler

Azerbaycan Denkliği Olan Üniversiteler
Azerbaycan denkliği olan üniversiteler
YÖK resmi sayfasında bulunmaktadır. Türk öğrenciler ÖSYM sınavıyla istedikleri bölümlere yerleşemedikleri zaman yurt dışı eğitim olanakları araştırırlar. Seçilen ülkenin ve üniversitenin YÖK denkliği sağlaması öğrencilerin elde edeceği diplomalarla ülkelerinde problemsiz çalışma olanağı sağlamaktadır. Denklik ile diplomalar Türkiye sınırları içinde de geçerlidir. YÖK denklik sağlarken şu gibi kriterleri baz almaktadır:
-Üniversitenin Fiziki Yapısı
-Üniversitenin Eğitim Kadrosu
-Üniversitenin Eğitim Uygulamaları
-Üniversitenin Eğitim Müfredatı
Öğrencilerin Azerbaycan Üniversiteleri eğitimleri aldığında elde edilecek diplomanın Türkiye’de geçerliliği için ilk olarak üniversitenin YÖK tarafından tanınırlığı gerekmektedir. Alınan eğitimin içeriğine göre denklik verilecektir. Yurt dışında alınmış eğitimin Türkiye’deki üniversitelerin eğitimleriyle müfredat ve kalite açısından örtüşmesi gereklidir.

Azerbaycan YÖK Denkliği Olan Üniversiteler
Azerbaycan’da denklik olan üniversiteler bulunmaktadır. Ülkenin eğitim sistemiyle çok benzerlik olduğundan birçok üniversite için YÖK denkliği bulunmaktadır. Azerbaycan denkliği olan üniversiteler şu şekildedir:
-Bakü Devlet Üniversitesi,
-Nahçıvan Devlet Üniversitesi,
-Azerbaycan Teknik Üniversitesi,
-Azerbaycan Tıp Üniversitesi,
-Bakü Slavyan Üniversitesi,
-Azerbaycan Diller Üniversitesi,
-Azerbaycan Öğretmenler Enstitüsü,
Azerbaycan’daki üniversitelerin bazıları YÖK sınavı ile öğrenci kabul etmektedir. Bazı Azerbaycan Fakülteleri de sınav olmadan ücretli bir şekilde öğrenci kabul etmektedir. Bu üniversitelerin denklik sahibi olmasıyla Türkiye’de çalışma alanında bir problem yaşamadan çalışmak mümkündür. Öğrenciler Azerbaycan üniversitesi YÖK denkliği ile ilgili YÖK’e dilekçe ile başvuruda bulunarak tercih edilecek üniversite hakkında sorgulama yapabilmektedirler.

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Tanınırlığı
Azerbaycan denkliği olan üniversiteler
için ilk şart YÖK tanınırlığıdır. YÖK tarafından tanınmış bir üniversiteden mezun olmak, doğrudan diplomada denklik elde etme anlamında olmayabiliyor. YÖK denkliği için bireysel başvurular yapılmaktadır. Bu belgeyi almak için bazı şartların sağlanması gereklidir. YÖK gerekli görürse öğrencilere Azerbaycan diploma denkliği verebilmek için sınav yapabilir. Bu bir seviye tespit sınavıdır.
Öğrencilerin bu sınavdan minimum 40 puan alması gerekmektedir. Nitelikli ve kaliteli Azerbaycan Üniversiteleri eğitimini alanlar hiç zorluk yaşamadan bu not baremini geçer.
 

Firma Bilgileri: Eurostar Yurtdışı Eğitim Katip Mustafa Çelebi Mahallesi İstiklal Caddesi No: 49/5 (Mavi Han) Taksim-Beyoğlu /İstanbul
Tel: 0 (212) 244 66 00

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER