Avukatsız Boşanma Olur Mu?

Avukatsız Boşanma Olur Mu?

Avukatsız Boşanma Olur Mu?

Türk hukuk sistemi araştırıldığında boşanma davası açabilmek için avukat zorunluluğu söz konusu değildir. Ancak bu tür bir zorunluluk olası sizlerin davayı kazanacağınız manasına gelmez. Avukatsız boşanma davası açılabilmekle birlikte açılan davalar kaybedilebilir. Özellikle arama motorlarında avukatsız boşanma olur mu gibi pek çok soruya cevap aranmaktadır. Burada önemli olan davanın seyridir. Şayet maddi anlamda boşanma avukatı ile işbirliği içinde olamayacağınızı düşünüyorsanız barolar vasıtası ile ücretsiz bir şekilde avukat talebinde bulunabilirsiniz. İnternet ortamından edineceğiniz bir boşanma dilekçesi davayı kaybetmenize, hak kayıplarına ve en önemlisi mağdur olmanıza sebebiyet verebilir. Maddi ve manevi anlamda doğru sonuçlar elde edebilmek ve mağduriyet yaşamamak adına profesyonel destek almak gereklidir.

Boşanma Davasında Avukat Ne Yapar?

Her işte meslek erbabı oldukça önemlidir. Tarafların haklarını mahkemede savunacak ve koruyacak olanlar da avukatlardır. İlk duruşmada savunma gerçekleştirilir. Olası hak ihlallerine karşı avukatın dikkatli olması gerekir. İkinci duruşmadan itibaren de delillerin sunulması aşamasına geçilmektedir. Bu noktada aile bireyleri tanık olarak gösterilebileceği gibi akraba olmayan kişiler de tanık olarak kabul edilebilecektir. Davaların aydınlatılması açısından Ankara boşanma avukatı büyük bir öneme sahiptir. Boşanma avukatı aynı zamanda dava görülürken iki tarafa da soru sorabilir.

Boşanma Avukatı Ücretleri

Bu noktada aklınıza boşanma avukatı ücretleri gelebilir. Avukat vasıtası ile dava açılırken davaya ait harçların ve diğer masrafların peşin bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Harçlar ve masraflar avukatla alakalı olmayıp mahkeme veznesine yatırılmaktadır. Ancak bu tür davalarda en önemli aşama dilekçe hazırlanması olacaktır. Avukatlar anlaşılan tutarın ilk yarısını dava açılması esnasında alırlar. Kalan tutar ise dava sonuçlanınca avukata verilir. Avukatlık vekalet ücreti kanunen peşin olarak ödenmesi gereken bir ücrettir. Ancak bu gün uygulamada taksitler halinde ödendiği de görülmelidir. Vekalet ücretleri her yıl belirlenen belirli bir limite göre yapılmaktadır. Asgari tutarın altına düşmemekle birlikte yüzdelik olarak da anlaşma sağlanabilmektedir. Bu anlaşma tamamen avukat ile müvekkil arasındadır. Ayrıca dava öncesi danışmanlık hizmeti de kanunen ücret mukabilinde olup, hukuka uygun eylem ve işlemlerin ücretinin avukata ödenmesi gerekir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER