Avrupa'da Yeni Araçlar Artık Acil Arama (eCall) Sistemi İle Geliyor

Avrupa'da Yeni Araçlar Artık Acil Arama (eCall) Sistemi İle Geliyor

Avrupa Birliği ülkelerinde Mart ayının sonundan itibaren yeni çıkacak araçlarda acil arama sisteminin (eCall) bulunmasının zorunlu olacağı belirtildi.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği Genel Sekreteri Erik Jonnaert tarafından yapılan açıklamada, eCall sisteminin olası kaza veya sorunlu durumlarda kurtarma ekiplerinin olaya reaksiyon süresinin kısaltabilmesi dolayısıyla birçok insanın bu şekilde yaşamının kurtarılabilmesine olanak sağlanabileceğini belirtildi. eCall sistemi ile ambulansların, itfaiye ve polis ekiplerinin bir kazanın ardından en kısa sürede tepki verebilmesi için mutlak gerekliliğinin altı çizildi.

eCall Acil Arama Sistemi Nasıl Çalışıyor?


Yeni getirilecek sistemle birlikte kazanın hemen ardından en yakındaki kurtarma birimi ile otomatik olarak kazazedenin konuşma bağlantısı sağlanıyor. Kaza sonrası araç içindeki herhangi birinin tepki vermediği durumlarda ise GPS verileri ile kurtarma ekipleri doğrudan kaza alanına yönlendiriliyor.Avrupa Birliği komisyonu yeni gelecek olan bu sistem sayesinde kurtarma ekiplerinin kazaya reaksiyon süresinin kırsalda %50, kentsel alanda ise %40 azaltılabileceğini düşünüyor. Uzmanlara göre eCall sistemi sayesinde Avrupa genelinde her yıl 2500 insanın yaşamının kurtarılabileceğini belirtti.

eCall Sistemi Artık Zorunlu!


AB Komisyonu tarafından hazırlanan ve Avrupa Parlamentosu tarafından 2015 yılında onaylanan "eCall" sistemi düzenlemesi bugünden (31 Mart 2018) itibaren yürürlüğe girdi. Böylece bugünden itibaren trafiğe çıkacak olan tüm yeni araçlarda eCall acil arama sistemi zorunlu olacak.
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2018, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER