Atatürk Havalimanı 65 Yılın Ardından Kapanıyor!

Atatürk Havalimanı 65 Yılın Ardından Kapanıyor!

Eski adı Yeşilköy Havaalanı olan Atatürk Havalimanı Türkiye’nin ilk hava ulaşımı adımlarının atıldığı yer olarak bilinmektedir. 1953 yılında uluslararası hava trafiğine açılan AHL, 29 Temmuz 1985 tarihinde Atatürk Havalimanı adını almıştır. 2015 yılı verilerine göre ülkemizin en yoğun hava trafiği ve dünyanın en yoğun 11. yolcu trafiğinin olduğu havalimanı olarak tarihe geçmiştir.

İstanbul’da yapımı süren ve dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden bir tanesi olması beklenen İstanbul Yeni Hava Limanı’nın 29 Ekim’de açılması ile birlikte Atatürk Havalimanı görevini yeni havalimanına devredecek. Marsbahis Açılmasından yaklaşık 65 yıl sonra kapanan Atatürk Havalimanının alanı gelecek yıl milli bir parka dönüştürülecek.

İstanbul Yeni Havalimanı %88,5 Tamamlandı!


AHL

Son olarak %88,5 ilerleme kaydedilen İstanbul Yeni Havalimanı resmi açılış töreni ile 29 Ekim 2018 tarihinde yapılacak. İlk etabının tamamlanmasının ardından açılacak olan yeni havalimanının yıllık ortalama 80 milyon yolcu kapasitesinde olması bekleniyor. Yaklaşık 26 Milyar Dolar yatırım bedeline sahip olan İstanbul Yeni Havalimanı bu alanda Avrupa’nın ve Dünyanın en büyük havalimanları arasında yer alacak!

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2018, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER