Atakan Yakıcı'dan Afife Jale Afişine Bir İmza

Atakan Yakıcı'nın afiş tasarımını üslendiği Afife Jale oyunu 30 Eylül Çarşamba günü Türkan Şoray Kültür Merkezi'nde saat 20.00'da tiyatro severlerle buluşuyor. 

Atakan Yakıcı'dan Afife Jale Afişine Bir İmza

Atakan Yakıcı'nın afiş tasarımını üslendiği Afife Jale oyunu 30 Eylül Çarşamba günü Türkan Şoray Kültür Merkezi'nde saat 20.00'da tiyatro severlerle buluşuyor. 


Afife, 1919 yılında Müslüman Türk kadınlarının sahneye çıkması yasak olan bir dönemde bütün olumsuzluklara karşın sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını olan Afife Jale'nin hayatı üzerine kurulu olan bir modern bale prodüksiyonudur. Afife , hayatını yitirmeden önce Bakırköy Akıl hastanesinde geçirdiği son dönemde, tüm yetilerini kaybetmiş, yıpranmış bir durumda; 'gölgeler' olarak nitelendirilen hasta bakıcıları tarafından bakılıp, tedavi edilmekte ve hayatının dört dönemini hatırlamaktadır. Afife, hayatının dört dönemini içeren ve bu dört döneminin 4 ayrı dansçı tarafından canlandırıldığı, heyecan, zorluk ve aşk dolu bir 'geçmişe dönüş' yolculuğuna çıkar. Her dönemin bir rüyası vardır. En son dönemde bu rüya bir kabusa ; bitmekte olan hayatı artık bir trajediye dönüşmüştür. Afife'yi, sefalet ve yalnızlık içinde, ilk aşkı Ziya'nın kollarında hayata veda ederken buluruz. Kendi, terk-i diyar eylemiştir ama başardığı eylem, günümüze kadar yüzlerce belki binlerce kadını etkilemiş ve Türkiye'nin 'sahne' tarihinde bir mihenk taşı olmuştur. İlk defa 1998 de Halk Sigorta sponsorluğunda Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından sahnelenmişti

Yönetmenliğinin Cem Kenar'a ait olan Afif Jale'nin oyuncusu Asli İktu, organizasyon hizmetleri Sufle Sanat'a ait olan oyuna kısa bir süre kaldı.

Aşkın, gururun, fedakarlığın hikayesi olan oyunun afiş tasarımına imzasını atan Atakan Yakıcı yenilikçi ve sade tasarım anlayışıyla tiyatro afişlerinde farkındalık yarattı.

Türk tiyatrosunun ilk kadın oyuncu olma özelliğini taşıyan Afife jale'nin hayat öyküsü Antalyalı sanatseverlerle buluşuyor. Oyunun biletleri biletinial ve salon gişesinde satışa sunulacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER