Apple’da maaş krizi

Apple’da maaş krizi

New York City Grand Central Terminal’de Apple’a karşı sendika kurma girişiminde bulunan Apple Store çalışanları, teknoloji devinin saatte en az 30 dolar ödemesini talep etti. Gruptan gelen açıklamada, “Tüm çalışanlar için rol, görev süresi ve performansa dayalı maaş istiyoruz” denildi.

Google ve Amazon’un ardından şimdi de Apple Store çalışanlarından maaş artırıma talebi geldi. New York’taki birtakım işçi, Fruit Stand Workers United grubunun öncülüğünde saatlik çalışma ücretlerinin en az 30 dolar olmasını istedi.

The Washington Post’a göre Apple, mağazadaki çalışanlarına rollerine, deneyimlerine ve konumlarına bağlı olarak saatlik 17 ila 30 dolar arasında ödeme sağlıyor. Teknoloji devi ayrıca tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışanlara sağlık hizmetleri, okul ücreti ödemesi, ebeveyn izni, ücretli aile izni, yıllık hisse ödeneği dahil olmak üzere birtakım tazminat ve yan haklar sunuyor.

Fakat işçiler, Apple’ın bu şartlarından memnun değil. Protestoları yöneten Fruit Stand Workers United’dan gelen açıklama şu şekilde:

“Maaş için, tüm çalışanlar için rol, görev süresi ve performansa dayalı bir matris üzerine inşa edilmiş en az 30 dolar istiyoruz. Yardımlar için; öğrenim geri ödemesi, daha hızlı, daha fazla tatil süresi ve 401k (ABD’deki emeklilik hesabı) için daha yüksek oranlar dahil olmak üzere sağlam değişiklikler arıyoruz.”

Fruit Stand Workers United, Apple Store’daki işçilerden imza toplamaya başladı. Grand Central Terminal’deki 270 çalışanın en az yüzde 30’u sendika kurmakla ilgilenirse, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na başvurma hakkı ortaya çıkacak. Bu, Apple’ın maaş konusunda daha büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmasına yol açabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER