Apple Watch Kalp Sensörü İle Bir Kişinin Hayatı Kurtuldu

Apple Watch Kalp Sensörü İle Bir Kişinin Hayatı Kurtuldu

Teknoloji her geçen gün kendisini yenilemeye devam ediyor. Hayatımızın her alanına giren teknolojik ürünlerden bağımsız bir yaşam artık düşünülemese de bunun avantajlarını yaşayan insanların olması da oldukça sevindirici. Son dönemde yerel ve dış basında oldukça yer alan akıllı teknolojiler sayesinde insanların hayatlarının kurtarılması vakalarından birisi daha yaşandı.

50 yaşında herhangi ciddi bir rahatsızlığı bulunmayan Scott Killian, sahibi olduğu Apple Watch marka ve model akıllı saatini genel kullanımın yanında uyku düzenini takip edebilmek için kullandığı HeartWatch uygulamasının sayesinde hayata tutundu.

Uyuduğu sırada akıllı saatinde yer alan HeartWatch uygulamasının uyarı verdiğini belirten Killian, uyarıyı incelediğinde kalp hızının 121'lerde olduğunu gördü. O an hazımsızlık şikayetinin olduğunu da hisseden Killian, atar topar acil servise başvurdu. Acil serviste kalp ? ritmini incelemek için çekilen EKG'si normal değerlendirilirken Apple Watch'ın hala uyarı vermesi dolayısıyla kandan bakılan kalp tetkiklerinde kalp enzimlerinin aşırı derecede yükseldiği görülerek Scott Killian'a kalp krizi teşhisi konuldu.

Yapılan müdahale ile hayatı kurtulan Killian'ın kalbinin dört damarında büyük çaplı tıkanıklık olduğu tespit edildi.

Böylece Apple'a borçlu kalan Scott Killian :) muhtemelen bu zamandan sonra Apple ürünlerinin daimi kullanıcısı olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2017, 23:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER