Apple'dan Sızdırılan iPhone Kaynak Kodları İle İlgili Açıklama

Apple'dan Sızdırılan iPhone Kaynak Kodları İle İlgili Açıklama
GitHub üzerinden iPhone modellerinin işletim sisteminin çekirdek bileşimi olarak işlev gören iBoot kaynak kodları ortaya çıkarılmıştı. iOS 9 işletim sistemi sürümlerine sahip olan iPhone kodları olduğu belirtilen bilgiler Apple'ın uyarısı ile beraber GitHub üzerinden kısa süre içinde kaldırılmıştı. Fakat bu durum iPhone kullanıcıları arasında bazı soru işaretlerinin kalmasına neden oldu. Bu kod nasıl sızdırıldı ve acaba herhangi bir tehlikesi bulunuyor mu?

Nihayet Apple konu ile ilgili bir açıklama yapma gereği Betper duydu. MacRumors'a yapılan açıklamada iPhone'ların üç yıl önceki eski kaynak kodlarının sızdırıldığı ancak tasarım gereği ürünlerin güvenliği kaynak kodlarının gizliliğine bağlı olmadığı vurgulandı. Ürünlerinde birçok koruma katmanı olduğunu belirten Apple, müşterilerinin en yeni güvenlik korumalarından faydalanmaları için daima en yeni sürümleri kullanmaları gerektiği konusunda bilgilendirdiklerini belirtti.

Eski iPhone kaynak kodlarının Apple'ın eski bir çalışanı tarafından 2016 yılında sızdırıldığı iddia ediliyor. Bu kaynak kodunun jailbreak topluluklarına fayda sağlamak için sızdırıldığı öne sürülüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2018, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER