Altın Ne Olur?

Altın Ne Olur?

Altın Ne Olur?

İnsanlar için önemli bir yatırım aracı olan altın her zaman popülaritesini korumaktadır. Değerli maden olarak altın yüzyıllardır değerini koruyan metaller arasındadır. Altını bu kadar önemli hale getiren özelliği ise çok kolay bir şekilde işlenebilmesi ve istenilen şekle sokulabilmesidir. Yalnızca takı olarak değil aynı zamanda çeşitli eşyaların süslenmesinde de önemli bir süsleme aracıdır. Tarih boyunca belki de en değerli metal olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Doğada saf olarak bulunan altın parlak sarı rengi ile insanların her zaman dikkatini çekmeyi başarmıştır. Ancak altının çeşitleri de yok değil. Eskiden sarı altın çok ilgi görürken günümüzde insanlar takı satın almak istediklerinde beyaz altına da yönelebiliyorlar.

Beyaz Altın Ve Sarı Altın Arasındaki Farklar

Altının sarı ya da beyaz olarak nitelendirilmesinin altındaki en önemli neden alaşımlarındaki farklılıklardır. Ham altının rengi her zaman sarıdır. Sarı altının rengini değiştirmek için ise birtakım farklı maddeler kullanılabilir. Tüm bu farklılığa rağmen ise beyaz altının ve sarı altının değeri aynıdır.

Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde en garantili yatırım araçlarından biri de hiç kuşkusuz altın yatırımıdır. Altın kısa vadede yükselip düşebilir. Bu durumun altın yatırımcılarının gözünü korkutmaması gerekiyor. Çünkü altın uzun vadede kazandıran bir yatırım aracıdır. Altını kısa vadede bozdurmayı düşünmüyorsanız almalısınız. Yatırımda bir diğer önemli konu ise kişilerin altın alırken genelde cumhuriyet altını, çeyrek bilezik vs almasıdır. Bu durum altın yatırımında çok fazla önerilmiyor. Çünkü bu tarz bir yatırım işçilik nedeni ile oldukça fazla maliyete neden oluyor. Böyle bir uygulama yerine altını gram altın almanızda fayda var. Bir diğer önemli konu da altını evde saklamaktır. Bu çok riskli bir durumdur. Altını evde saklamak sizlere artı bir değer kazandırmayacaktır. Aynı zamanda çalınma riski de çok yüksek olacaktır. Böyle bir duruma mahal vermemek için altını bankada tutmaya özen gösterin. Bankaların altın hesapları son derece güvenilir hesaplardır ve dilerseniz internet bankacılığı üzerinden de yatırımlarınızı rahat şekilde takip edebilirsiniz. Ayrıca yatırımlarınıza forex firmalarınlarıyla da ışık tutabilirsiniz.

Altın Ne Kadar Yükselir?

Altın yatırımcılarının çok merak ettiği konulardan birisi de altının ne kadar yükseleceği ve bu yükselişin ne kadar devam edeceğidir. Son bir yıl içerisinde altın olması gerekenden çok daha fazla değerlendir denilebilir. Altının bu kadar değerlenmesi de yatırımcılarını dikkatlerini altına çevirmesine neden oldu. Her ne kadar son günlerde altında düşmeler yaşansa da yatırımcısına uzun vadede kazandırmaya devam edecektir. Son toparlanmalar neticesinde yeniden yükselmeye başlayan altın kısa vadede yükselişler ve inişler yaşayacaktır.

Altın Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Altın fiyatları birçok faktörden etkilenebiliyor. Bu faktörler şöyle sıralanabilir:

  • Para politikaları ve Fed açıklamaları
  • Ekonomik veriler
  • Enflasyondaki yükseliş
  • Arz ve talep dengesi
  • Para birimindeki hareketlenmeler
  • Belirsizlik faktörleri

Altındaki değişmelere ve yükselmelere en çok etki eden durumlardır. Bunların yanında parasal genişleme, devlet rezerv durumu da etki eden diğer faktörlerdir.

Siyasi Durum Altına Etki Eder Mi?

Siyasi durum da altına etki eden faktörlerden biridir. Devlet yöneticilerinin yaptıkları açıklamalar, uluslararası alandaki gelişmeler, terörizm olayları, ülkelerde yaşanan seçimler bir ülkedeki altın fiyatlarını çok yakından etkileyen olaylardır. Kişiler bu olayları takip ederek de altın fiyatlarının geleceği hakkında yorum yapabilirler. Altını en çok etkileyen unsurlardan birisi de ABD dolarıdır. Altın ve ABD doları arasında ters bir ilişki bulunuyor. dolar düşmeye başladığında altın fiyatlarının da yükseldiği gözlenmiştir. Ayrıca Dolar ne olur sorusunun cevabına da burdan ulaşabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER