Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Tam Altın Nedir?

Takıldığı zaman gösterişi ile herkesi etkileyen tam altın, altın fiyatlarının da yükselmesi ile beraber daha da değerli hale geldi. Tam altın 22 ayardır ve 7.016 gram ağırlığındadır. Yarım altının iki katı, çeyrek altının da tam olarak 4 katıdır. Çapı 30 milimetre olan tam altının ön yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazar ve arkasında ise Atatürk resmi bulunur. Düğünlerde takılacak en değerli takılardan birisi olan tam altın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar aynı zamanda çeyrek altın, yarım altın veya herhangi bir altın takısı alınması durumlarında da geçerlidir.

Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burada altını fiziki olarak aldığınızı düşünerek bilgi vereceğiz zira internet üzerinden altın hesabınıza altın almak konusu zaten risksizdir. Sanal bankacılıkta tek dikkat etmeniz gereken durum, bankanızın uygulamasında veya web sitesinde olduğunuzdan emin olmanızdır. Bu aşamadan sonra vadesiz hesabınızda bulunan nakit ile dilediğiniz kadar altını gram cinsi üzerinden satın alabilirsiniz.

Altın alırken daima güvendiğiniz bir kuyumcuyu tercih ediniz. Samimi olduğunuz veya büyük bir markanın şubesi olan kuyumcular da aldatılma riskiniz çok çok düşük olacaktır. Özellikle hiç tanımadığınız kuyumculardan sürekli altın almanız durumunda, art niyetli kişilerin dikkatini çekebilirsiniz.

Aldığınız ürün sonrasında kuyumcudan mutlaka fatura kesmesini isteyiniz. Tam altın için söz konusu olmasa da özellikle satın aldığınız altın takılar için garanti belgesi veya yazılı taahhüt talep ediniz. Zira altının bir şekilde hasar görmesi veya sizin hatanız dışında çatlaması, kırılması durumunda değişim talep etmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda elinizdeki garanti belgesi çok işe yarayacaktır.

Son olarak ise tam altın almaya gitmeden önce, güvenilir bir kaynaktan tam altın fiyatlarının son durumunu öğrenin. Güvenilir ve İKO üyeli tek firma olan yatirimim.com üzerinden satın alabilrisiniz.
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER