ALTCOIN NASIL ALINIR? ALTCOIN NERELERDEN ALINIR?

ALTCOIN NASIL ALINIR? ALTCOIN NERELERDEN ALINIR?

ALTCOIN NASIL ALINIR? ALTCOIN NERELERDEN ALINIR?

Altcoin, kripto para piyasasında ilk çıkan kripto para olan Bitcoinden sonra piyasaya çıkmış tüm diğer kripto varlıkları kapsayan genel bir tabirdir. Pazardaki en büyük ikinci kripto para olan Ethereumdan tutun da, Bitcoin Gold ya da Bitcoin Cash gibi Bitcoin çatallanmasından (hard fork) ortaya çıkan coinlere hatta son zamanlarda sayıları sıklıkla artan tokenlere kadar Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimleri genel olarak altcoin” olarak adlandırılır. https://gazetecoin.com/altcoin-haberleri

Altcoin almak için gerekenler aslında tam olarak Bitcoin almak için gerekenlerle aynıdır.

Altcoinler Türk Lirası ile ya da Amerikan Doları, Euro gibi para birimleriyle alınabilir. Banka havalesi, kredi kartı ya da Papara ile de altcoin almak mümkündür.

Altcoin almak için öncelikle bir borsaya üye olmanız gerekmektedir. Daha sonra, söz konusu borsadaki itibari para hesabınıza para yatırmanız gerekir. Kullandığınız borsanın özelliklerine ve sunduğu imkanlara göre banka hesabınızdan havale ya da EFT yapabilir, paranızı önce Paparaya aktarıp sonra Papara üzerinden yatırabilir ya da kredi kartıyla alım yapabilirsiniz.

Borsaya üye olup, oradaki cüzdanınıza Türk Lirası yatırdıktan sonra, almak istediğiniz altcoini de belirlediyseniz, sıra geldi alım işlemine.

Altcoin almak

Bazı altcoinler doğrudan Türk Lirası ile alınabilir. Ancak bazıları Dolar ya da Euro, bazıları ise itibari para birimleri olmadan, USDT (Tether), BUSD gibi stable coinler ile alınmaktadır. Borsanızda arama yaparak almak istediğiniz altcoinin alım satım çiftlerine bakın. X/TRY seçeneği varsa doğrudan alım yaparak, cüzdanınızdaki Türk Lirası karşılığında edinebilirsiniz. Eğer X/USD, X/EUR gibi seçenekler varsa, öncelikle borsada cüzdanınızdaki parayı Amerikan Doları ya da Euroya çevirmeniz ya da doğrudan borsadaki cüzdanınıza Dolar ya da Euro cinsinden yatırmış olmanız gerekir. Gereken çevirme / takas işlemini yaptıktan sonra alış yapabilirsiniz. Eğer söz konusu coin X/USDT, X/BUSD gibi işlem çiftlerine sahipse, öncelikle ilgili borsadan USDT (Tether) ya da BUSD (Binance USD) gibi bir stable coin almanız gerek. Bunun için de öncelikle arama bölümüne USDT yazın ve USDT/TRY işlem çiftini seçerek, cüzdanınızdaki Türk Lirası bakiyeniz karşılığında USDT (Tether) alın. Daha sonra almak istediğiniz altcoini aratarak X/USDT işlem çiftini seçin ve cüzdanınızdaki USDT (Tether)leri almak istediğiniz altcoin ile takas edin.

Altcoin satmak. Altcoin nasıl satılır? Altcoin nasıl bozdurulur?

Altcoin satmak da temelde Bitcoin satmak / bozdurmak ile aynı işlemdir. Yine borsamıza girerek, ilgili altcoinimizin işlem çiftlerine bakalım. X/TRY seçeneği varsa, söz konusu altcoini doğrudan Türk Lirası karşılığında satabilirsiniz. X/USD ya da X/EUR seçeneklerinde, altcoini Amerikan Doları ya da Euro karşılığında satabilirsiniz. X/USDT ya da X/BUSD seçeneklerinde ise USDT (Tether) gibi bir stable coin ile takas edebilirsiniz. Eğer USDT ya da BUSD ile takas ettiyseniz, bir kez de USDT/TRY işlem çiftine gelerek, elinizdeki USDT (Tether) stable coinleri Türk Lirası’na bozdurmanız gerekir.

Daha sonra borsa cüzdanınızdaki Türk Lirası’nı, yine borsanızın sunduğu alternatifler ile banka havalesi / EFT olarak ya da Papara cüzdanınıza aktararak çekebilirsiniz. Papara cüzdanınıza aktardığınız paranızı tekrar kendi banka hesabınıza aktarmanız gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER