Alp Erkin: Yenilenebilir enerji ile vites büyütebiliriz

Enerji sektörünün önemli aktörlerinden olan Berg Elektrik’in Genel Müdürü Alp Erkin Covid-19 sürecindeki ekonomik dalgalanmaları, çıkış yollarını ve yenilenebilir enerjinin önemli avantajlarını anlattı.

Alp Erkin: Yenilenebilir enerji ile vites büyütebiliriz


 

Berg Elektrik uzun yıllardır enerji piyasasında yetkin işler yapan bir şirket. Ülke ekonomisine sağladığı katkılarına “yenilenebilir enerjinin avantajlarını Türkiye de yaşamalı” diyerek devam ediyor.

 Pandemi dönemini aşarken yenilenebilir enerji ile vites büyütebiliriz.” Diyen Alp Erkin “Gerek hükümetimizin gerek bakanlığımızın bu konudaki çalışmalarına sonuna kadar katkı sunmaya hazırız.” Dedi.

Alp Erkin’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“Bizim için çok yüksek maliyeti olan ve döviz ödediğimiz Doğal Gaz yerine, pandemi dönemindeki ekonomik dalgalanmayı aşmak için önümüze Yenilenebilir Enerji kaynakları çıkıyor.

“Niçin yenilenebilir Enerji” derseniz:

• Ezelden beri var olan Güneş ışınlarının enerjisini elektrik veya ısıya dönüştürürken yeryüzünden hiçbir şeyi eksiltmiş olmuyoruz,

• Yangınların başlıca sebeplerinden olduğunu bildiğimiz ancak köylümüzün mecburen yaktığı anız ve diğer tarla artıklarını biyogaz veya biyokütle santrali sayesinde ekonomik faydaya dönüştürüyoruz.

• Petrol zengini Norveç, elektrik enerjisinin %98 ini akarsu kaynaklarından üretmeyi tercih ediyor, biz de önemli bir üretim potansiyeline ulaştık.

• Jeotermal su kaynaklarının dikkatli kullanılmak kaydıyla çok verimli bir kaynak olduğu uzun süredir biliniyor.

Alp Erkin,

“Türkiyemizde de 2005 yılında çıkan yenilenebilir Enerji kanunu sayesinde bizler de yenilenebilir enerjiden büyük oranda faydalanıyoruz.

Bunlardan biyokütle, jeotermal ve hidro elektrik santraller gün içinde sürekli aynı seviyede üretim yapabildiğinden güvenilir envanterde sayılıyorlar.

Örneğin rüzgar anlık olarak değiştiğinden güvenilir kaynak olarak hesaba giremiyor.

Rüzgar santralini desteklemek için muhakkak bir o kadar kömürden veya doğalgazdan üreten santralin yedek olarak beklemesi gerekiyor!

Yine güneş enerjisi için de güneşin batışı ile doğuşu arasındaki süreçte bizi destekleyecek bir başka santrale gerek var. Dolayısıyla sadece güneş veya sadece rüzgar Santrali kurarak kendimizi kurtaramıyoruz.

Bu durumda,

Hidroelektrik, Jeotermal, Biyogaz, Biyokütle

Santrallerine biraz daha öncelik tanımak ve bunlara ağırlık vermek durumundayız. Hükümetimizin zaten büyük destek verdiği ve desteklediği bu kaynaklara yönelmek enerji faturamızı daha da azaltacaktır.

Öte yandan konutlarımızda giderek daha artan şekilde kullanılan ısı izolasyonu cepte kalan harcanmayan enerji olarak öne çıkıyor.

Daha düşük tüketimli elektrik gereçleri ve ampüller de yine tasarruf için kaçınılmaz.

Hepsine ilaveten, doğru uygulamalar yapıldığında yenilenebilir enerji kaynakları tamamen çevreci ve doğa dostudur.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER