Ahmet Dural Kimdir

Pop müziğin ülkemizdeki yeni soluklarından Ahmet Dural ile müzik ve teknoloji üzerine konuştuk. Aynı zamanda grubu ile birlikte twitch yayıncılığı da yapan Dural sorularımızı tüm içtenliği ile yanıtladı.

Ahmet Dural Kimdir

Selamlar Ahmet, nasılsın?

Teşekkürler, iyiyim. Siz nasılsınız?

Bize biraz projelerinden ve tabi ki ''KBY'' den bahseder misin?

Pandemi nedeniyle müzik de birçok sektör gibi ağır yara aldı biliyorsunuz. O nedenle biz de müziği dijitale taşıma kararı alıp Twitch platformuna dahil olduk. Genellikle hafta içi her akşam “canlı konser” diyebileceğimiz yayınlar yapıyoruz. Onun dışında, tekli olarak çıkaracağımız şarkılar var ve tabi ki akustik bir albüm hazırlığımız var. Pandemi sürecine göre de sahne çalışmalarımız olacak tabi. KBY’ye gelince; keyifli bir parça oldu, içimize sindi. Umarım dinleyenler de keyif alacaktır. Çalışmalara devam.

Peki twitch nasıl başladı? Türkiye'de pek yapılmamış bir konsept ile çok disiplinli şekilde canlı performanslar gerçekleştiriyorsunuz ve yediden yetmişe binlerce kişi sizi takip ediyor. MusicholTv nasıl ortaya çıktı?

Salgın sürecinde ne olacağını bilemediğimiz için, o an ki sürece göre hareket edip Twitch’e adım attık. Bunun için de o an elimizde avucumuzda ne varsa birleştirip bir stüdyo kurduk. İsim arayışındayken ekibimizin bas gitaristinden “Musicholtv” önerisi geldi. Yaklaşık 9 aydır da bu platformun içindeyiz. Partner yayıncı da olduk. Tabi ki bunda en büyük pay sahibi moderatörlerimiz ve  bizi takip edip neredeyse her yayınımızı izleyen değerli insanlar.

Twitch yayınlarında seyirciler görmese de arka planda teknolojik olarak ileri düzey bir altyapı mevcut. Yani hem yayınlarda hem de kişisel kariyerinde teknoloji senin için büyük bir yer kaplıyor anladığımız kadarıyla. Peki gündelik hayatında teknoloji ile aran nasıl?

Teknoloji tabi ki hayatın olmazsa olmaz bir parçası artık. Biz de elimizden geldiğince teknolojiyi kullanıyoruz elbette. Teknolojiyle aram oldukça iyi. Hem belirlediğimiz takvime göre süreci hızlandırıyor hem de büyük ölçüde kolaylık sağlıyor eskiye göre düşünürsek.

Peki sende müzik üretiminin teknoloji sayesinde daha kolay olduğunu düşünenlerden misin? Bu endistrüyelleşmenin artıları, eksileri nelerdir?

Tabi ki kolay oluğunu düşünenlerdenim. Artıları, hem maddi hem de zaman olarak büyük tasarruf sağlıyor. Bir eseri insanlara ulaştırmak daha da kolaylaştı. Diğer bir deyişle üretimi hızlandırıyor. Eksilerine gelince, durum bu denli kolay olunca verilen emeğin değeri azalıyor bence. Çok fazla üretim olduğu için tüketim de o kadar hızlı oluyor. Kısa sürede milyonlarca dinlenen bir parça, yine kısa bir sürede unutulabiliyor.

Son olarak dinleyicilerine söylemek istediğin birşey var mı?

Dinleyiciler bu işin en önemli parçası. Hepsini çok seviyoruz. Onlar için üretmeye ve paylaşmaya devam edeceğiz. İyi ki varlar. Sizlere de çok teşekkür ediyorum.

Verdiğin cevaplar için çok teşekkür ederiz. Müzik hayatında başarılar dileriz. Hoşçakal :)

Ahmet Dural Sosyal Medya Hesapları

https://www.instagram.com/ahmetdural/

https://twitter.com/ahmtdural

https://www.youtube.com/channel/UCJHvwyeAL7e41PFBMC8Rz3g

https://www.twitch.tv/musicholtv

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER