Ada ve parsel sorgulama nedir?

Ada ve parsel sorgulama nedir?

Ada, pafta ve parsel sorgulama gayrimenkullerin yerinin tespitinde kullanılıyor. Peki ada nedir? Parsel nedir? Pafta nedir? İnternet üzerinden nasıl parsel sorgulanır? TAKBİS nedir? TAKBİS üzerinden parsel nasıl sorgulanır? e-Devlet üzerinden de parsel sorgulanabiliyor mu? Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için araştırdık...

Arsa veya arazi almak istediğimiz zaman parsel sorgulaması yapmamız gerekir. Parsel imar yasalarına göre ayrılmış ve sınırlandırılmış arazi parçalarına verilen addır. Parseller kişiye, kişilere, kurum ve kuruluşlara ait olabilir.

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü (TKGM) internet üzerinden parsel sorgulama işlemi hizmetini vatandaşlara sunuyor. Bu sorgulama sayesinde pafta bilgilerine, alan konumuna, tapu bilgilerine ulaşabilirsiniz. Harita üzerinden parseli görebilmeniz de mümkündür.

Ada ne demektir?

Sokak, cadde, demiryolu, akarsu gibi doğal engeller veya sonradan yapılan yapay engellerle çevrili parseller topluluğuna ada deniyor.

Parsel ne demektir?

Tapu ve imar yasalarına göre üzerinde tek bir yapı kurulabilecek biçimde bölümlenmiş toprak parçası parsel olarak adlandırılır. Bir parselin bir ya da birden çok sahibi olması mümkündür.

Pafta ne demektir?

 Belirli ölçekteki büyük haritalar içinde planı veya modeli oluşturan parçaların her birisi paftadır.

TAKBİS ne demektir?

TAKBİS, Tabu ve Kadastro Bilgi Sistemi'nin kısaltılmış halidir. Bu sistem üzerinden online olarak parsel sorgulaması yapabilmeniz, harita üzerinden arsayı görüntüleyebilmeniz mümkündür. TKGM Parsel Sorgulama sayfasına girdikten sonra size sunulan şartları kabul ederek sorgulama işlemine başlayabilirsiniz. Ardından lokasyon bilgilerini girerek parsel sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca bir başkasına ait tapu sorgusu, tapu başvuru sorgusu, başkasına ait tapu sorgulaması, 3D Parsel sorgulaması, ada parsel sorgulama programı, detaylı parsel sorgulaması, isme göre tapu sorgulaması, isimden tapu kaydı sorgulaması, işlemleri de TKGM üzerinden online bir şekilde yapılabiliyor.

e-Devlet üzerinden de parsel sorgulanabiliyor mu?

e-Devlet üzerinden parsel sorgulamak için e-Devlet şifresi sahibi olmanız gerekir. PTT şubelerine başvurarak temin edeceğiniz e-Devlet şifresi sayesinde parsel bilgilerinizi kolaylıkla online bir şekilde sorgulamanız mümkündür. Parsel bilgilerini Tapu Bilgileri Sorgulama ekranına girerek görüntüleyebilirsiniz. Dilerseniz harita üzerinden arsayı da görebilmeniz mümkün.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER