ABD 46 Yıl Aradan Sonra Tekrar Ay'a Ayak Basacak!

ABD 46 Yıl Aradan Sonra Tekrar Ay'a Ayak Basacak!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Amerika’nın uzay firmalarıyla ticari ortaklığını geliştirmesi amacı ile Ay’a tekrar bir insanlı uzay aracı fırlatacağını açıkladı. ABD 2019 yılında ay üzerindeki varlığını sürdürmek amacı ile Ay’a robot gönderecek. Bir sonraki süreçte ise Ay’a insanlı uzay aracı fırlatılacak.

Geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devlet Başkanı Trump tarafından verilen talimat üzerine NASA, Ay’a insan gönderme hazırlıklarına başladı. Geçtiğimiz günlerde resmi bir açıklamada bulunan NASA, insanlar için Ay yüzeyinde yapılacak keşifler için gerekli teknolojik ve bilimsel araçlar kuracak.

ABD Ay’a Tekrar Dumanbet Ayak Basacak!


NASA

NASA’nın Bilim Görevleri Yöneticisi Dennis Andrucyk yaptığı açıklamada, “Yakın bir gelecekte Ay’a Ticari Taşıma Hizmet görevleri amacı ile uzay araçlarının iniş yapacağı alanların araştırması yapılacak. Bu görevlerle birlikte NASA Ay yüzeyini ve atmosferini daha iyi bir şekilde tanıyacak.”

Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamalarda Ay’a yalnızca bayrak asmanın ve ayak izi bırakmanın yeterli olmayacağını belirtmiş ve astronotları tekrar Ay’a göndereceklerini belirtmişti.

Son yıllarda geliştirdiği roketlerle adından sıkça söz ettiren SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın “Ay Turizmi” konusundaki merakı da NASA’nın Ay misyonlarını hızlandırmasına yardımcı olacak gibi duruyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2018, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER