2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunları’na damga vuran Valieva hakkında CAS kararı çıktı! 

2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunları’na damga vuran Valieva hakkında CAS kararı çıktı! 

2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunları’na damga vuran Valieva hakkında CAS kararı çıktı! 

2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunları’na damga vuran Valieva hakkında CAS kararı çıktı! 

2022 yılı Pekin Kış Olimpiyat Oyunları’na Rus atlet Kamila Valieva, doping iddiaları ile damgasını vurmuştu. Olimpiyat oyunlarının en çok konuşulan ismi haline gelen ve hakkında doping iddialarının araştırıldığı Rus sporcunun doping soruşturma davası son buldu. Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) tarafından yapılan soruşturma sonucunda karar Rus sporcu Valieva’dan yana çıktı. Betcool geçtiğimiz hafta oyunlardan kazandığı altın madalyasını kaybetmeyeceği netleşen 15 yaşındaki sporcunun, bireysel yarışmaya da katılmasının önü açılmış oldu.

Geçtiğimiz haftalarda 2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunları kapsamında yapılan yarışmada Rus Olimpiyat Komitesi adına 15 yaşındaki sporcu Kamila Valieva yer aldı. Rus sporcu yer aldığı artistik buz pateni yarışında Rusya Olimpiyat Komitesi’ne bağlı buz pateni takımına altın madalya kazandırmıştı. Kazanılan oyun sonrasında sporcu hakkında doping iddiaları ortaya atılmış ve CAS tarafından soruşturma başlamıştı. Mahkeme, sporcu hakkında nihai kararını verdi.

Numunesinde yasaklı maddeye rastlanmıştı

Geçtiğimiz ay içerisinde Avrupa Şampiyona’sına katılan ve orada verdiği kan öreğinde yasaklı madde bulunması üzerinde ortaya çıkan sonuç, sporcunun ihraç edilmesini gündeme taşımıştı. Rus sporcunun kanında Trimetazidine (TMZ) adlı kan akışını hızlandırdığı belirtilen ve göğüs ağrıları için kullanılan yasaklı madde bulunduğu söylenmişti. Sporcu hakkında bu sonuç sebebiyle tedbir kararı alınmıştı. Son olarak yapılan toplantıda CAS, sporcunun lehine bir karar çıkardı.

Valieva’nın bireysel yarışmada önü açıldı

Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), hakkında doping iddiaları bulunan Rus sporcu Kamila Valieva’nın lehine karar çıkardı. Betcool giriş bu doğrultuda genç sporcunun takım yarışlarında kazandığı altın madalyanın korunması ve bireysel yarışlara katılmasının önü açılmış oldu.

CAS, kararlarını şu sebeplere dayandırdı:

  • Rus sporcu Kamila Valieva’nın 15 yaşında olması, “korunan kişi” kapsamında değerlendirilmesini gerektirdi.
  • Dava, kısıtlı bulgulara dayandırılıyordu.
  • Sporcunun Kış Olimpiyat Oyunları’na katılmasını engellemek telafisi olmayan bir sonuç doğurabilirdi.
  • Avrupa Şampiyonası’nda alınan örneklerle ilgili sonucu normalden daha fazla gecikmişti.
  • Geciken sonuçlardan dolayı Rus sporcunun sorumluluğu bulunmuyordu.

Madalya kazansa da sevincini paylaşamayacak

Kararın açıklanmasından sonra kazanması sonucunda yapılacak seremoni ile ilgili karar da verildi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Rus sporcu Kamila Valieva’nın katılacağı bireysel yarışmayı kazanması durumunda madalya töreninin düzenlenmemesine karar verdi.

Betcoolgirisyap.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER