16 Yaşında Türk Lise Öğrencisi Apple'ın iOS 11 Açığını Buldu

16 Yaşında Türk Lise Öğrencisi Apple'ın iOS 11 Açığını Buldu
Bulduğu iki önemli güvenlik açığını Apple yetkililerine bildiren lise öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, Apple tarafından teşekkür listesine eklendi. Apple tarafından oluşturulan teşekkür listesinde birçok Türk isminin yanına Yiğit Can Yılmaz isimli lise öğrencisi de eklenmiş oldu. Teşekkür Listesinde iOS işletim sisteminde güvenlik açıklarını bulup Apple’a bildiren kişiler yer alıyor.

7 yıldır bilgisayar kullanan Yiğit Can YILMAZ, Windows işletim sistemi konusunda tam bir uzman. Geliştirici olarak kullandığı iOS 11 işletim sistemindeki hataları ve güvenlik açıklarını tespit ederek Apple’a bildirien Yılmaz, ilk olarak iOS işletim sisteminde sürüm düşürtme çalışmaları ile başarı elde ederek Apple’ın dikkatini çekmeyi başarmıştı.

Siri Güvenlik Açığını Tespit Etti


Apple tarafından geliştirilen konuşan asistan uygulaması Siri içerisindeki güvenlik açıklarını keşfeden Yılmaz durumu Apple’a bildirdi. Siri açığında oluşan problem; Kilit ekranında görünmeyen bildirimlerin Siri tarafından bildirimlerin okunması mümkün oluyordu. Yiğit Can Yılmaz bu problemin farkına vardıktan sonra ekran video çekerek videoyu Apple yetkililerine mail yolu ile gönderdi. Apple inceleme sonucunda hatanın farkına vararak geçtiğimiz günlerde yayınladığı yeni güncelleme ile bu güvenlik açığını da kapatarak Yiğit Can Yılmaz’a teşekkür etti.

Ayrıca Yiğit Can Yılmaz geçtiğimiz ay içerisinde Safari Web tarayıcısında yer alan güvenlik açığını da Apple’a bildirmiş, Apple güvenlik açığını onaylayarak Yılmaz’ı ek teşekkür listesine eklemişti.
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2017, 23:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER