1 Milyar Android Cihazda İki Yıllık Yazılımlar Yüklü

1 Milyar Android Cihazda İki Yıllık Yazılımlar Yüklü

Google, Android işletim sistemini 2008 yılında tek bir telefon için sundu fakat platformun tasarım amacı her cihaza uygun olması, ücretsiz kullanılabilmesiydi. Yani herkes açık açık kaynak kodlarını indirip değişiklikler yapabilecekti. Bu durum Android’i büyük bir başraıya taşırken, kısa sürede dünya üzerindeki en popüler işletim sistemi hâline geldi.

Kullanıcıların Çoğu Eski Sürüm Tercih Ediyor


Bu sırada Google’ın yaklaşımı sayesinde kullanıcı tabanı da büyürken, tek problem ise çok sayıda yazılıma sahip olması. Şu anda son istatistiklere baktığımızda görüyoruz ki 1 milyar civarında Android işletim sistemli cihazda iki yıldan daha eski yazılımlar kullanılıyor.

Android platformu sürümleri neredeyse her ay güncelleniyor fakat herkes bu şekilde aktif kullanmıyor. Çok sayıda telefon ve tablette eski yazılımlar bulunurken, 2017’nin Mayıs ayında da Google toplamda 2 milyar aktif cihaz olduğunu dile getirmişti. Bugün baktığımızda ise bu cihazların neredeyse yarısında Android 5.1 Lollipop ve öncesi sürümler mevcut. Android Lollipop güncellemesi de 2015’in ilk aylarında dağıtılmıştı.

Giderek Yeni Sürüm Kullanımı Azalıyor


Ayrıca yeni Android sürümlerine geçiş de giderek azalıyor. Geçen yıl çıkan Android Nougat, büyüme oranı olarak daha önceki Marshmallow’un gerisinde kalırken, aynı durum son Nougat – Oreo değişikliğinde de karşımıza çıktı. Bunda özellikle OEM üreticilerin güncellemeleri yavaş eklemesinin de payı var.

Sonuç olarak, hâlâ Lollipop ve hatta KitKat yüklü Android telefonlar satılırken, bunlara olan ilgi hiç de azımsanacak ölçüde değil.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 03:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER