Gizli Madencilik Yazılımı Dünya Genelinde 15 Milyon Bilgisayarı Etkiledi

Palo Alto Networks adlı bir güvenlik şirketinin raporuna göre korsan yazılımcıların geliştirdiği kötü amaçlı madencilik yazılımından dünya genelinde en az 15 milyon bilgisayarın etkilendiği belirtildi. Bu yolla internet korsanları etkiledikleri bilgisayarları kullanarak madencilik üzerinden para kazandığı ortaya çıkarıldı.

Kripto paraların çok hızlı şekilde değer kazanması yatırımcıların yanında internet korsanlarının da dikkatini çekmeyi başardı. Borsalara ve kripto para topluluklarını hedef alarak gelir elde etmek isteyen korsanların şimdiki hedefi ise sızdığı bilgisayarlarda madencilik yapabilen kötü amaçlı yazılımlarla para kazanmak.

Yayınlanan raporda XMRig adlı korsan yazılımın bugün değeri 300 dolar olan kripto para birimi Monero madenciliği yapmak için kullanıldığı belirtildi. İnternet korsanlarınca bir şekilde bilgisayarlara sızıp bilgisayarın işlemcisini NiceHas gibi madencilik yapan platformlara satarak para kazanmayı amaçlayan grubun bu girişimi de geçte olsa farkedildi. Şimdiye kadar en az 15 milyon bilgisayarın korsan yazılımdan etkilendiği belirtilirken XMrig; “File4org”, “RapidFiles” ve “Dropmefiles” gibi dosya paylaşım platformlarında .exe uzantılı birer indirme dosyası olarak gizleniyor. Kullanıcılar herhangi bir şekilde yanlış indirme bağlantısına tıkladıkları anda korsan madencilik yazılımı bilgisayara inip hemen CPU üzerinden işlem yapmaya başlıyor.

Korsan madencilik yazılımının Tayland genelinde 3.5 milyon, Vietnam’da 2 milyon, Mısır’da 1 milyondan fazla kullanıcının bilgisayarında arka planda çalıştığı belirlendi. Güvenlik raporunda aynı zamanda Türkiye, Peru, Brezilya, Cezayir ve Filipinler gibi gelişmekte olan ülkelerin sıklıkta olduğu bir listede ülkelerin tamamının etkilendiği belirtildi.

Tekno Sayfa
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir