CloudFlare Hızlı ve Güvenli İnternet İçin Yeni DNS Servisini Başlattı

CloudFlare tarafından internetin daha hızlı ve güvenilir olabilmesi adına yeni bir DNS servis hizmeti kullanıcılara sunulmaya başlandı.

Yerel internet sağlayıcıların kullanıcılara otomatik olarak sunduğu DNS servisleri bazı internet erişim noktaları konusunda sıkıntı yaşatabiliyor. Bununla ilgili internetin temelini oluşturan birçok şirket kendi DNS servislerini kullanıcılara sunarken bunlara bir yenisi de CloudFlare’den geldi.

CloudFlare tarafından sunulan DNS servisi hizmeti ile birlikte internetin daha hızlı ve güvenli olacağı öne sürüldü. Daha hızlı ve daha güvenli DNS servisinin adı ise 1.1.1.1 olarak açıklandı. Bu alanda bilindiği üzere Google’ın sunduğu DNS servis hizmeti de bulunuyor ve bu DNS noktası ise 4.2.2.1 olarak biliniyor. İşte detaylar..

CloudFlare tarafından açıklanan verilere göre geliştirdikleri DNS servis hizmetinin tamamen kullanıcı gizliliğine odaklanacağı ve Google ile OpenDNS servislerinin aksine tüm DNS sorguları 24 saat içinde silinebiliyor.

İnternet hızı konusunda oldukça iddialı olan CloudFlare DNS servisi şimdilik 14ms yanıt süresine sahip. Bu değer OpenDNS’de 20ms iken Google DNS’de ise 34ms olarak görülüyor. Değerler göz önüne alındığında şu an için en hızlı DNS servisi CloudFlare tarafından geliştirilen servis olarak dikkat çekiyor.

Tekno Sayfa
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir