Virgin Orbit Yeni Uydular Fırlatacak

Virgin Orbit Yeni Uydular Fırlatacak

Virgin Group’un üç ana uzay şirketinden birisi olan Virgin Orbit, ABD Savunma Bakanlığı’yla yeni bir anlaşma yaparken, gelecekte hazırlanacak olan LauncherOne roketlerinin deneysel uydu gönderimleri yapılacak. Uydu fırlatma görevi için 2019 yılı belirlenirken, ilk defa ülkenin ulusal güvenlik kurumu özel bir uzay firmasıyla anlaşma gerçekleştirmiş oldu.

En Küçük Uydu


Kardeş firma Virgin Galactic daha çok uzay turizmine odaklanırken, Virgin Orbit’in hedefi ise LauncherOne ile birlikte en küçük uyduları uzaya fırlatmak. Bu roket 1100 pound ağırlığında yük taşıyabilirken, bu rakam da ufak ve orta boyutta uydular için son derece ideal gözüküyor.

Onbahis />
Virgin Orbit üretimi LauncherOne uydular için aslında şimdiden çeşitli müşteriler sıraya girmiş durumda. Bunların arasında ufak uydu firmalarından tutun, NASA gibi büyük şirketlere kadar pek çok isim var. Fakat firma aynı zamanda ulusal güvenlik uyduları da üretmek istiyor ve bu sebeple anlaşma gerçekleştirildi.

Testler Başlıyor


Tabii her şeyin öncesinde Virgin Orbit’in ilk olarak roketin test aşamasını bitirmesi gerekiyor. İlk testler firmanın Mojave’de yer alan fabrikasında gerçekleştirilecek ve karada yapılacak. Birkaç ay sonra beş test daha yapılacak ve ardından ateşleme denemesi olacak. Başarılı olmasının ardından da müşterilere satışlar gerçekleşecek.

Virgin Group, geçtiğimiz dönemde uzay yatırımları için Suudi Arabistan’la da 1 milyar dolarlık anlaşma gerçekleştirmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER