Uzayda 1 Yıldan Uzun Süre Kalan Astronotun DNA'sı Değişti

Uzayda 1 Yıldan Uzun Süre Kalan Astronotun DNA'sı Değişti

NASA astronotu Scott Kelly, uzayda bir yıldan fazla süre kalması sonrasında ikizi ile karşılaştırıldığında ileri derecede DNA değişiklikleri gösterdiği ortaya çıktı.

Yapılan uzay araştırmalarının yanı sıra uzayın insan vücuduna etkilerini de araştırmalarına konu edinen NASA, astronotlarını uzayda sadece belli süre sınırlarında tutmayı hedefliyor. Astronotlarının güvenliğini öncelikli olarak gören NASA, bu yolla birlikte radyasyon ve yer çekiminin olmadığı bir ortamda yaşamayı kabullenen astronotlarının uzay yaşamının etkilerini en az derecede hissetmelerini sağlamayı düşünüyor.

Uzayda uzun süreli görevlerde çalışacak astronotlarla ilgili deney yapan NASA, bu durumlarda insan vücudunun tepkilerini araştırmasına konu edindi. Scott Kelly isimli NASA astronotu uzayda toplamda 500 gün geçirirken son görevinde tam 342 gün uzayda kalarak bu Betvole deneyin ilk kobaylarından birisi oldu. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kesintisiz en uzun süre kalan astronot olan Kelly'nin bu deneyde daha gerçekçi veriyi toplayabilmek için ikizinin olduğu için seçildiği belirtildi. Yapılan deneyde 342 gün kesintisiz olarak uzay koşullarında yaşamını süren Kelly ile ikizi Mark'ın DNA'ları karşılaştırılarak inceleme yapıldı.

Her iki ikiz kardeş arasında yapılan gen çalışmalarında Scott'ın DNA bilgilerinin ikiz kardeşi Mark'tan farklı olduğu ortaya çıktı. Yaklaşık olarak %7'lik bir DNA değişimi gözlenirken bu oranın günlük yaşam faaliyetleri için herhangi bir sorun oluşturacak düzeyde olmadığı belirtildi. Tabii ki bu gen değişiminin uzun süreli etkilerini önümüzdeki yıllarda bir kez daha kontrol edilmesi gerekliliği de vurgulanıyor.

NASA tarafından yapılan bu araştırmalardaki temel amacın kesintisiz 7 ay sürecek olan Mars görevlerinde insan vücudunun ne kadar etkileneceğini tahmin etmek ve buna göre önlemlerin alınması olarak değerlendiriliyor. Mars gezegeninin halen daha gizemli doğası insanlık için birçok sorunu beraberinde getirebilir.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2018, 23:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER