Uluslararası Uzay İstasyonu otele dönüşüyor

Uluslararası Uzay İstasyonu otele dönüşüyor

Geçtiğimiz günlerde NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu için düzenlediği turizm projelerini bir adım ileri taşımaya hazırlandığını söyledi. Önceden ticari kuruluşlar ISS’i yalnızca araştırma amacıyla kullanabiliyordu. Fakat şimdi düşük Dünya yörüngesinde (LEO) kar etmelerine izin verilecek.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu için bir fiyat listesi yayınladı. Bununla birlikte istasyonun yıllık kaynaklarının (astronot zamanı ve kargo kütlesi dahil) yüzde beşini ticari kullanım için ayırdığını söyledi. En ucuz kargo seçeneği ise kilogram başına 3 bin dolar olarak aktarıldı.

Tabii iş yalnızca uzaya bir şeyler göndermekle bitmiyor. Ardından bu nesneyi çöpe atmak için de 3 bin dolar/kg bir ödeme yapılacak. Fakat eğer gezegene yani size geri getirilmesini istiyorsanız, ek olarak 6 bin dolar daha ödemeniz gerekecek.

Zira NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu için günlük ücreti 11 bin 250 dolar olarak belirledi. Fakat yiyecek, hava, mürettebat erzakları, sarf malzemeleri, tıbbi kit ve egzersiz ekipmanı gibi farklı hizmet ve araçlara sahip değilseniz bunları da satın alabilirsiniz. Ancak o zaman günlük ücretin 22 bin 500 dolara çıktığını belirtelim.

Bununla birlikte, açıklanan ilk plana göre her yıl yalnızca 2 kez bu özel görevden düzenlenecek. Yani gitmek isteyen sivil astronotların ve kargolarını göndermek isteyen şirketlerin bu konuda sıkı bir rekabete girmesi bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER