Tesla'nın Yeni Kamyonu Sürücüsüz Konvoy Oluşturabilecek

Tesla'nın Yeni Kamyonu Sürücüsüz Konvoy Oluşturabilecek

Tesla’nın bugüne kadar hızlı şekilde kalkışa geçen, şık hatlara sahip otomobillerine alışmıştık. Firmanın yeni ürettiği ‘yarı kamyon’ olarak tanımlanan elektrikli araçları ise bambaşka bir kategoride. 0-60 mil hıza 5 saniyede çıkan yeni Tesla kamyonlar, trafik ışıklarında arkasında kimseyi bırakmıyor. Tabii böyle dediğimize bakmayın, yine de bir kamyona göre oldukça etkileyici bir hızlanma oranı.

Elon Musk Tesla Kamyona Güveniyor


80.000lb maksimum ağırlık taşıyabilen bir aracın 20 saniyede 60mph hıza çıkabilmesi cidden de önemli bir rakam. Tabii aynı zamanda ortalama üstü bir mesafesi de var. Ağırlığa ve konfigürasyona bağlı olarak, Tesla kamyonları Kralbet 300 ile 500 mil arası yol gidebilecek. Tesla CEO’su Elon Musk’a göre, rotaların yüzde 80’i 250 mil civarında. Yani bu konuda herhangi bir sıkıntı da yaşanmayacak.

2019 yılında tamamen üretime geçecek olan Tesla Semi, aynı zamanda Convoy Mode yani konvoy modu özelliğine de sahip. Bu sayede birden fazla Tesla Semi tek bir kamyon gibi hareket edebilecek, tek bir şoför üç tane aracı aynı anda kullanarak konvoy oluşturabilecek.

Bu otonom sürüş teknolojisi oldukça önemliyken, şu anda testler de devam ediyor. Elon Musk, daha önce Tesla Semi’yi daha çok nakliye firmaları için ürettiklerini de söylemişti. Yani gelecekte taşımacılık yapan büyük şirketlerin bolca Tesla kamyon kullandığına şahit olabiliriz.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER