Tesla AMD ile Kendi Çipini Geliştiriyor

Tesla AMD ile Kendi Çipini Geliştiriyor

Haberlere göre Tesla tüm ihtiyaç duyulan işlemleri aynı anda halledebilecek bir çip üzerinde çalışıyor. Bu çipler şirket CEO’su Elon Musk’ın 2019’da çıkacağına dair söz verdiği sürücüsüz otomobillerde kullanılacak. CNBC'e göre elektrikli araba üreticisi otonom sürüş çiplerini geliştirmek için AMD’le beraber çalışıyor. Tesla geçtiğimiz dönemde de otomatik pilot donanım mühendisi Chris Lattner’ı işten çıkararak yerine eski AMD yöneticisi Jim Keller’ı almıştı.

Ne Tesla, ne de AMD söylentilere dair yorum getirmezken, CNBC haberine göre Tesla’nın çip üzerinde çalıştığını GlobalFoundries CEO’su Sanjay Jha bugün doğrudan konferans sırasında söyledi. Hatta daha da ötesi, Tesla ilk işlemci örneklerini aldı ve testler yapmaya başladı.

Çip Üreticileri Sürücüsüz Otomobil Sektörüne Giriyor


Tesla aynı zamanda daha fazla işlem gücü Ligobet sağlayan yeni bir donanım üzerinde de çalışırken, bu çip de eklendiği zaman tam bir otomasyon sistemi hedefine de ulaşılmış olacak. Tam otonom sistem bilindiği gibi ciddi bir güç işliyor ve veriler arabadaki çeşitli kamera ile sensörler aracılığıyla üretiliyor. Şu anda dünyanın en büyük çip üreticileri dahi bu sektöre adım atmış durumda.  Hatta Intel de bir açıklama yaparak Alphabet oluşumu Waymo ile birlikte otonom sürüş projesinde çalışacaklarını duyurmuştu.

Aynı zamanda Nvidia ise Toyota, Audi, Volvo ve birkaç diğer markayla daha çalışıyor. Daha önce Tesla da son Autopilot versiyonlarında Nvidia ile çalışmıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2017, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER