Su Altını Temizleyen Robot Yapıldı

Su Altını Temizleyen Robot Yapıldı

Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde yer alan Babil Balığı’ndan esinlenerek yapılan yeni robot, kendi kilosunun 340 katı bir kuvvetle su altına inerek burayı temizliyor.

Projede vantuzlu balık olarak da bilinen Remora ilham olarak alınırken, bu balık köpek balıkları ve balinalardan arta kalanları temizliyor, kimi zaman dalgıçların ayaklarına dahi dolanabiliyor. Remora balığı bunu emme diski denilen organlarıyla gerçekleştirirken, Çin’deki Beihang Üniversitesi’nde robotik ve biyomekanik araştırmacısı olarak çalışan ve aynı zamanda remora robotuyla ilgili araştırmayı da yürüten Li Wen, ‘Biyologlar bu canlının omurgalılar arasındaki en Onbahis sıradışı adaptasyona sahip olduğunu söylüyor’ sözlerini kullandı.

Fikir Nereden Geldi?


Li Wen’e göre robotu Harvard Üniversitesi’nde hayal ettiğini ve remora balığından etkilendiğini söylüyor. Bu sırada kendisi ve danışmanı 3D köpekbalığı derileri üzerinde çalışıyordu. Köpekbalığının fotoğraflarına bakarken de, bu garip remoraları gördü ve ardından fikri olgunlaşmaya başladı.

Robot yaklaşık 5 inç (13 santimetre) uzunluğundayken, ortasında ise tıraş jileti görünümünde geniş bıçaklar yer alıyor. Robot balık test için çeşitli su altı bölgelere gönderilirken, bunların kimisi dalgalı, kimisi daha berrak sulardı. Fakat hepsine başarıyla tutunmayı başardı.

Remora robotlarının ileride sadece su altını temizlemek için değil, aynı zamanda deniz hayvanlarının hareketlerini izlemek için de kullanılacağı düşünülüyor.

Robotun görseli haberde yer alırken, soldaki ise gerçek remora balığı.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2017, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER