Rusya Meteor Uydusuyla İrtibatı Kaybetti

Rusya yeni uydusunu gönderirken başarısız oldu ve iletişim kesildi.

Rusya Meteor Uydusuyla İrtibatı Kaybetti

Rusya kısa süre önce Meteor-M adlı hava durumu uydusunu göndermişti fakat işler beklendiği gibi gitmedi. Meteor-M uydusu bu sabah erken saatlerde uzaya gönderilirken, Rusya hükümeti uyduyla olan irtibatı yeni Vostochny uzay gemisinden kaybettiklerini açıkladı.

Resmi Açıklama Geldi


Rusya Uzay Ajansı Roscosmos adına bir sözcü resmi açıklamalarda bulunurken, ayarlanan ilk iletişim seansının başarısız olduğunu, ayarlanan rota üzerinde uyduyla irtibata geçemediklerini dile getirdi. Hükümet sözcüsü, durumla ilgili analizlerin sürdüğünü ve ilerleyen dönemlerde ayrıntılı açıklama yapacaklarını belirtti.

Meteor M 2-1 adlı Rus uydusu 6062 pound ağırlındayken, fırlatılış amacı çok daha farklıydı ve beş yıl boyunca Roshydromet adlı Rus Ultrabet hava durumu ajansı için görüntü ve veri toplayacaktı. Ayrıca kendisi SpaceFlight Now’a göre Uluslararası Cospas Sarsat ağı için acil durum sinyalleri toplayacak kapasitedeki ilk Rus hava durumu uydusuydu. Fakat beklenen olmadı ve büyük bir hayal kırıklığı yaşanarak uyduyla olan irtibat tamamen kesildi.

Erken Saatlerde Fırlatıldı


Meteor M 2-1 uydusu Soyuz-2.1b roketiyle Moskova saatine göre 8.41’de havaya fırlatılmıştı. Rusya’nın en yeni uzay sahasından fırlatılan uydu toplamda 19 uydu barındırıyordu ve ABD de dahil çeşitli ülkelerden uydular taşıyordu.

Bakalım ilerleyen dönemlerde uyduya erişim sağlanabilecek mi, yoksa uzayın karanlık boşluğunda kaybolacak mı?

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 23:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER