Robotlar Kendi Kararlarını Kendileri Verebilecekler

Robotlar Kendi Kararlarını Kendileri Verebilecekler
Dünyamız, robotlara teslim durumda değil şüphesiz; ancak robotların pek çok ihtiyacımızı öyle ya da böyle karşıladığı aşikar. Mutfak robotları, ameliyathanelerde kullanılan robotlar, üretilen ve özel tahsise uygun olarak tasarlanmış akıllı robotlar; bunlardan sadece bazıları. Baktığımızda, ilerleyen günlerde; yepyeni bir yazılım üstünde çalışan Toulouse Üniversitesi görevlileri; robotlara kendi kararlarını verme yetisini sunabilirler.

Evet, yanlış duymadınız. Robotların ilerleyen dönemlerde kendi kararlarını doğru ve mantıklı bir şekilde verebilmeleri ve bunu “duruma göre” yapmamaları adına büyük bir yazılım üzerinde çalışılıyor. İnsanların davranışlarına göre tepki verebilen ve tepkilerini zamanla kendileri tasarlayan robotların tehlikeleri ise çok önceden, defalarca sunulmuştu.

Matrix en büyük örneklerden bir tanesi. Bir bilim kurgu filmi olmasına rağmen; Matrix’in robotlar üzerinde oluşturduğu senaryo; bugün hala geçerliliğini koruyor. Bir diğer tehlike çanı ise; bilindiği gibi Hawking’den hemen her yıl geliyor. Robotlar üzerinde fazla düşünülmemesi ve uzaya fazla yönelmememiz gerektiğini belirten Hawking’e göre; hem robot hem de uzay istilası, oldukça yakın.

İlerleyen dönemde Toulouse Üniversitesi üzerinde bu yazılım için çalışan pek çok ismin yazılımda ilerleme kaydetmesi durumunda, test aşamasında neler göreceğiz dersiniz?
Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2017, 02:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk