Pokemon Go Oynarken Araç Sürenler İnanılmaz Zarara Yol Açtı

Pokemon Go Oynarken Araç Sürenler İnanılmaz Zarara Yol Açtı

Geçtiğimiz yıl yaz aylarında mobil platformlar için çıkış yapan Pokemon Go büyük bir etki uyandırmış ve dünyanın her yerinden milyonlarca insanı kendine bağlamıştı. Fakat görünüşe göre bu takıntının bedeli epey ağır oldu ve pek çok sakatlık, hatta ölüm dahi meydana geldi.

Pokemon Go’yla Gelen Ölüm


Bu duruma dair ‘Death by Pokemon Go’ adlı bir makale yayınlanırken, popüler arttırılmış gerçeklik oyununun nasıl felaketlere yol açtığı da gözler önüne serildi. Purdue Üniversitesi’nden Mara Faccio ve John McConnell adlı iki ekonomist çeşitli bölgelerden, oyunun çıktığı tarih Temmuz 2016’dan sonra geçen 148 gündeki kaza raporlarını topladı.

Sakatlıklar, hasarlar ve kaybedilen iki hayat göz önüne alınınca toplamda 5.2 milyon ile 25.5 milyon dolar arası bir fatura çıktı. Üstelik bu tüm ABD çapında ölçeklendirilince, rakam 2 milyar ile 7.3 milyar dolar arasına çıkıyordu. Kazalar hem araba sürerken Pokemon Go oynayanlar tarafından gerçekleştirildi, hem de Pokemon araryan kişilere çarpan araçlar oldu.

Kaldı ki daha önce yapımcı firma Niantic sırf bunu önlemek için yüksek hızlarda oyunu oynamayı zorlaştırmıştı ve hızlı hareket hâlinde oyun oynanmaz bir duruma geliyordu. Kısacası, oyunun faturasu maddi ve manevi anlamda epey ağır oldu.
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2017, 19:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER