NASA eski gücünü yitirdi

NASA eski gücünü yitirdi

NASA, bu yıl içerisinde mürettebatsız bir Ay görevi yapmayı planlıyor. Bununla birlikte gelecek yıllarda yapılması planlanan insanlı Ay yolculuklarının önünü tekrar açmak istiyor. Bu sebeple Mega Ay Roketi olarak bilinen yeni Uzay Fırlatma Sisteminin testlerini gerçekleştiriyor. Fakat işler umduğu gibi gitmiyor.

NASA, ilk etapta yapılması planlanan mürettebatsız Ay görevi için gerçekleştirdiği testlerde her gün yeni bir sorunla karşılaşıyor. Şüphesiz ki fırlatma öncesinde onlarca hata tespit edilip sorunların çözülmesi oldukça normal bir durum. Fakat son günlerde yaşadığı sıkıntılar sebebiyle neredeyse çoğu testi yarıda kesmek zorunda kaldı.

Roketin fırlatma rampasına doğru yuvarlandığı ve sıvı yakıtla doldurulduğu bu test, roketin ana aşama tanklarını doldurmak için yer sistemlerini kullanmaya odaklanmaları gerektiği düşüncesiyle tekrar gözden geçirildi.

NASA tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada ise şunlar söylendi:

Mühendisler, kuyruk servis direğinde, ekibin testi tamamlamasını engelleyen bir sıvı hidrojen sızıntısı ile karşılaştı. Testi bitirmeden önce ekipler, üst aşamaya yakıt yüklemek için kullanılan hatları soğutarak ek veriler toplayabildiler. Ekipler sonraki adımları değerlendirirken roket güvenli bir konfigürasyonda kalıyor.

Bu açıklamanın ardından yine NASA tarafından yapılan bir durum güncellemesi raporunda ise ana aşamadaki sıvı oksijen deposunun, test iptal edildiğinde neredeyse yarıya kadar doldurulduğunu ve sıvı hidrojen deposunun kapasitesinin yaklaşık yüzde 5’ine kadar doldurulduğunu söyledi. Sızıntıyı gören ekibin, sızıntının kaynağını bulmak için itici gazı roketten geri boşaltmak zorunda kaldığı belirtiliyor.

Yapılan basın toplantısında NASA’nın Artemis görev yöneticisi Mike Sarafin, ekibin bu Perşembe gününe kadar testi tekrar deneyebileceğini söyledi. Ancak SpaceX’in Crew-4 gibi devam eden görevler sebebiyle Kennedy Uzay Merkezi’nde yoğun bir program üzerinde çalışmak zorunda kalacaklarını aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER