Nasa'dan Açıklama

Nasa'dan Açıklama
NASA'nın duyurduğu bu hazırlık planı, pek çok devlet kuruluşunun ortak çalışmasını gerektiriyor. Sunulan rapor, ilk olarak Dünya'ya yakın olan ve potansiyel tehlike unsuru olan göktaşlarını inceliyor. Dünya'nın 50 milyon kilometre yakınlarından geçen bu göktaşlarından gezegen çevresinde kaç tane olduğu ve çarptıklarında ne tür boyutlarda zararlar verecekleri inceleniyor. Bu verilere göre 20 metre çapında bir göktaşı bile, ilk atom bombalarından 20-30 kat daha fazla miktarda hasar yaratabiliyor.

Gelelim alınacak önlemlere: İlk alınacak önlem göktaşlarının tespit edilmesine ve takibe alınmasına yönelik teknolojilerin geliştirilmesi. 1990'lardan beri bu Gorabet tip gök cisimlerini takip eden NASA, bu konuda çok daha ileri düzey teknolojilerin geliştirilebileceğini düşünüyor. Bu yolda da hem yeryüzünde, hem de yörüngede güçlü teleskopların kurulması öngörülüyor.

İkinci adım ise çarpışmaların etkilerini tahmin edip modele dökecek programların geliştirilmesi. Tüm kurumlara veri gönderecek bu programlar, eş zamanlı bilgi akışı sağlayacak. Üçüncü adımda ise çarpışmanın yaşanmaması için göktaşlarını durdurmak var. Bu amaçla göktaşlarıyla çarpışıp yok edecek veya rotalarını bir miktar da olsa kaydırıp Dünya'ya çarpmadan gitmelerini sağlayacak roketlerin üretimi yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER