Mars'taki Su Değil Kum Olabilir

Mars'taki Su Değil Kum Olabilir

İki yıl önce NASA yeni bir keşfe imza atmıştı ve Mars yüzeyinde su akıntısı olduğunu açıklamıştı. Buna dair çekilen uydu görüntüleri de yayınlanırken, olay bilim dünyasında büyük yankı uyandırmıştı. Fakat görünüşe göre uzay ajansı yanılmış olabilir. Kızıl gezegendeki bu akıntıların sıvı olduğu düşünülse de, US Geological Survey kurumu yeni bir araştırma yaptı ve fotoğraflardakinin aslında kum olabileceğini söyledi. Tabii eğer bu gerçekse, Mars’ta yaşam olma ihtimali de ciddi miktarda düşüyor.

NASA Yanıldı mı?


Buluş ilk olarak NASA’nın uzay aracı Mars Reconnaisence Orbiter tarafından ortaya çıkarılmıştı ve bulgular yakından İllegal Bahis incelenince, bunların su molekülleriyle karışmış tuz olduğu zannedilmişti. NASA da bu fotoğrafları yayınlayarak gezegende su ve dolayısıyla yaşam olması ihtimali üzerinde durmuştu.

Fakat USGS’deki araştırmacılar ise farklı sonuçlara ulaştılar. Kurum dünya üzerindeki benzer yamaçları incelerken, bu tip bir zeminin sudan çok kuru kum olduğu sonucuna vardı. Dolayısıyla iki yıl önceki Mars fotoğraflarının aslında zannedildiği gibi olmama ihtimali yüksek.

Tabii ki her şeye rağmen yine de Mars’ta canlı yaşamı olabilir fakat araştırmacıların şimdilik başka yerlere odaklanması gerekiyor. Örneğin yüzey yerine yeraltı incelemesi daha faydalı olabilir çünkü suyun burada bulunma ihtimali de yüksek.

Bakalım gelecek dönemlerde NASA yeni çalışmalar yapacak mı?

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 20:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER