LED Işıklandırmanın Yan Etkileri Var

LED Işıklandırmanın Yan Etkileri Var

Enerji tasarrufu sağlayan LED ışıkların yayılmasıyla birlikte dünyadaki ‘ışık kirliliği’ de giderek artıyor. Fakat problem aslında ışıkların kendisi değil, dünya giderek daha da parlak bir yer hâline geliyor çünkü daha önce aydınlatmak istemediğimiz yerlerde dahi LED kullanıyoruz ve bunun da çevre için bir bedeli var. Science Advances’ta yayınlanan bir makaleye göre, 2012 ile 2016 yılları arasındaki dış mekanlardaki yapay ışıklandırma yüzde 2.2 oranında arttı.

Her Yer Işık Oluyor!


Fizikçi ve araştırmanın yazarı Chris Kyba konuya dair açıklama yaparken, Güney Amerika, Afrika ve Asya’daki bazı istisnalar dışında ışıklandırmanın fazlasıyla arttığını ve daha önce kullanılmayan alanlarda da yer aldığını dile getirdi. Araştırmacılar Suriye ve Yemen gibi savaş bölgelerinde düşüş yaşansa da, özellikle İtalya, Hollanda, İspanya ve ABD dünyanın ‘en parlak’ bölgeleri arasında yer alıyor.

Çevresel kaygılarla uzun ömürlü LED ışıkları benimse de, yeni bir ışık sorununa yol açacak riskler de var. Araştırmaya göre yapay ışık emisyonu artmaya devam edecek ve bu da dünya üzerinde kalan bölgelerdeki gece-gündüz döngüsünü etkileyecek. Yapay ışıklar aynı zamanda çevreyi de kirletirken, hayvanları, bitkileri ve mikro organizmaları tehdit ediyor.

Fazla Işık İnsan Sağlığına Zarar Veriyor


Bilim adamlarına göre bu ışıklar insan sağlığını etkiliyor. Işık, uyuma alışkanlıklarımızı dahi etkilerken, sonucunda uyku düzeninde bozukluklar ve eksiklikler çıkabiliyor. Hatta şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve depresyona dahi yol açabiliyor.

Sonuç olarak pek çok insan bu LED ışıkları zararsız ve hoş buluyor fakat sanılanın aksine pek de öyle değil.
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 21:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER